Rozpoczął się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra”

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej rozpoczął się II Kongres Teologii Praktycznej „Parafia jutra”. Ponad stu uczestników – naukowców, duszpasterzy i świeckich przedstawicieli wspólnot parafialnych zastanawiać się będzie, przed jakimi wyzwaniami stoi lub wkrótce stanie Kościół w Polsce i jakie działania w związku z tym należy podejmować w parafiach. Kongres potrwa do 21 września.

REKLAMA

Zebranych przywitał organizator kongresu ks. prof. dr hab. Tomasz Wielebski z UKSW. Przypomniał, jak istotne jest by parafia nie była tylko strukturą czy budynkiem ale wspólnotą, o co apelowali kolejni papieże. Zaznaczył, że nasze parafie często nie realizują tego celu – zadaniem kongresu jest refleksja nad tym, jak to zmieniać.

Cytując słowa papieża Franciszka podkreślił, że teolodzy nie mogą się zadowalać teologią uprawianą przy biurku. – My tak nie czynimy – powiedział nawiązując do idei Kongresów Teologii Praktycznej. Zaznaczył, że przygotowania do kongresu rozpoczęły się już wiosną 2021 r. – Już widzę owoce naszych spotkań – konsolidację środowiska teologów – stwierdził.

Jak podkreślił, kongres to nie tylko refleksja intelektualna ale też wspólna modlitwa o odnowę polskich parafii.

„Kongres może być poważnym krokiem w kierunku odnowy struktur parafialnych” – napisał w liście do uczestników spotkania w Licheniu kard. Kazimierz Nycz.

W ramach kongresu przewidziane są 4 sesje tematyczne: Uwarunkowania pracy polskich parafii, Parafia w perspektywie badań socjologicznych, Biblijno – teologiczne podstawy życia parafialnego oraz Parafia w perspektywie badań teologicznych. Odbędą się też sesje w 6 grupach a na zakończenie kongresu – panel dyskusyjny nad postulatami zaproponowanymi w czasie sesji tematycznych.

Przewidziana jest też m.in. prezentacja parafii wyróżnionych w organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną konkursie „Aktywna parafia”. Przedstawią one swoją działalność, która może inspirować nie tylko do odnowy życia religijnego, ale do wielu działań podejmowanych na rzecz społeczności lokalnych.

Każdego dnia sprawowana będzie Eucharystia. W pierwszym dniu spotkania zaplanowano wspólne uwielbienie i modlitwę w intencji odnowy polskich parafii.

Kongres Teologii Praktycznej organizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z czterema stowarzyszeniami teologii praktycznej: Polskiego Stowarzyszenia Pastoralistów, Stowarzyszenie Katechetyków Polskich, Stowarzyszenia Liturgistów Polskich oraz Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Partnerami wydarzenia są Komisja Duszpasterstwa KEP oraz Zespół do spraw Nowej Ewangelizacji KEP. Patronem medialnym jest Katolicka Agencja Informacyjna.

Pierwszy Kongres Teologii Praktycznej odbył się w Warszawie w 2016 r. Podczas trzydniowego spotkania uczestnicy wydarzenia szukali odpowiedzi na pytanie czy Polska jest już krajem misyjnym, a kontekstem spotkania były obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Źródło: https://www.ekai.pl/rozpoczal-sie-ii-kongres-teologii-praktycznej-parafia-jutra/
Fot. Karl Fredrickson / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *