Trwają zapisy na kolejną edycję Szkoły Kantorów

W Krakowie trwają zapisy na kolejną edycję Szkoły Kantorów. Osoby chcące nauczyć się śpiewać, dyrygować, poznać chrześcijańskie tradycje muzyczne, podnieść swoje kwalifikacje w zakresie muzyki liturgicznej, mają na to szansę w pięknej przestrzeni klasztornego kompleksu krakowskich dominikanów pod okiem doświadczonych specjalistów.

REKLAMA


Kantor jest to osoba, która odpowiada za prowadzenie śpiewu w kościele. Obecnie najczęściej tę rolę pełni organista, ale w przepisach kościelnych te funkcje nie są tożsame. Kantor powinien umieć intonować i podtrzymywać śpiew, znać repertuar kościelny i przepisy liturgiczne, wiedzieć jak poprowadzić scholę.

– Szkoła Kantorów to dwuletni kurs wokalno-liturgiczny. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny prowadzi go od 2011 roku. Przeznaczony jest zarówno dla osób, które nie mając wykształcenia muzycznego chcą je zdobyć i posiadają predyspozycje głosowe i słuchowe, jak i dla tych, którzy mając skończoną szkołę muzyczną lub nawet jakiś kierunek na akademii muzycznej chcieliby poznać specyfikę posługi kantorskiej w Kościele – wyjaśnia o. Wojciech Sznyk OP.

Osoby na pierwszym roku zaznajamiają się z zasadami muzyki, rozwijają aparat głosowy poprzez ćwiczenia emisyjne, uczą się, jaka jest rola kantora w Kościele, poświęcają czas podstawom chorału gregoriańskiego oraz śpiewowi wielogłosowemu i uczą się pieśni.
Na drugim roku kontynuowane jest poznawanie repertuaru gregoriańskiego i wielogłosowego oraz ćwiczenia emisyjne. Do tego dochodzą wykłady z liturgiki i zajęcia z prowadzenia scholi, których zasadniczą częścią jest nauka dyrygowania.

– Często zdarza się również tak, że nawet absolwenci wyższych uczelni muzycznych nie mają podstawowej wiedzy dotyczącej repertuaru gregoriańskiego, czy kościelnego w ogólności. Nie znają przepisów liturgicznych, ani specyfiki posługi kantora, prowadzącego scholę czy chór parafialny – mówi o. Sznyk.

W tym roku prowadzącymi zajęcia będą: Sławomir Witkowski (śpiew gregoriański w różnych interpretacjach, Solesmes, dominikańskiej i innych), Anita Pyrek-Nąckiewicz (kształcenie słuchu, prowadzenie scholi w pierwszym semestrze drugiego roku), Anna Kubik (zasady muzyki), Olga Trzebicka (emisja głosu), Artur Zajt (impostacja), o. Dawid Kusz OP (prowadzenie scholi w drugim semestrze drugiego roku), o. Łukasz Miśko OP (Praktyczne Umiejętności Kantorskie, Liturgika i muzyka liturgiczna), o. Mirosław Pilśniak OP (Nauka śpiewów).
Podobnie jak w poprzedniej edycji, przewidziani są także specjalni goście oraz warsztaty, do których dołączyć się będą mogły również osoby spoza Szkoły Kantorów.

Na 22-24 listopada planowane są warsztaty weekendowe z nowych opracowań tradycyjnych tekstów liturgicznych na melodie greckie i cerkiewne. Zajęcia prowadzić będzie autor – Andrij Szkrabiuk (kantor grekokatolicki ze Lwowa).
Natomiast 29 lutego w ramach regularnego zjazdu Szkoły Kantorów odbędą się warsztaty stacjonarne, na które zaproszono Marcela Peresa. Przedmiotem warsztatów mają być opracowania śpiewów z Graduale Simplex i inne.

Zajęcia Szkoły Kantorów odbywają się w salach duszpasterskich klasztoru oo. Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 w Krakowie.

Zapisy odbywają się przez Internet i trwają do 30 września.
Więcej informacji na: https://www.liturgia.dominikanie.pl/szkola_kantorow,2.html


Źródło: https://ekai.pl/trwaja-zapisy-na-kolejna-edycje-szkoly-kantorow/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *