Bp Zadarko: Miłość społeczna to nie abstrakt

O miłość społeczną w 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych upominał się w koszalińskiej katedrze bp Krzysztof Zadarko. Mszą św. uczczono 31 sierpnia w katedrze w Koszalinie 43. rocznicę powstania NSZZ Solidarność i podpisania Porozumień Sierpniowych. Liturgii przewodniczył bp Zadarko. Obecni byli przedstawiciele NSZZ Solidarność, parlamentu, władz miejskiej i wojewódzkiej oraz poczty sztandarowe.

REKLAMA

Na początku homilii bp Zadarko wspomniał poruszonego Bożym Duchem ducha Solidarności, który objawiał się nie tylko miłością do poszczególnego człowieka, ale także do wspólnoty, społeczeństwa. Przyznał, że z biegiem lat malała nie tylko liczba członków związku zawodowego „Solidarność”, ale malała także miłość społeczna, wystawiona na próbę przez władzą komunistyczną, tłamszącą nie tylko to, co było porywem wolności Polaków, ale też to, co miało znamię chrześcijańskiej miłości. ‒ Z podwójnego powodu było to nie do przyjęcia: system był nieludzki, ale również był niechrześcijański, antychrześcijański – stwierdził biskup.

Następnie, odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II, bp Zadarko powiedział, że choć solidarność wyzwala walkę, to walka polityczna nie może być silniejsza nad solidarność, ponieważ solidarność to sposób bytowania w wielości ludzkiej, uszanowania różnic, odmienności. Zaznaczył, że pluralizm okazał się jednak trudną próbą. – Demokracja bez zasad staje się szybko zakamuflowaną formą totalitaryzmu, gdy ci, co mają większość decydują o mniejszości, bez oglądania się na prawa człowieka – mówił hierarcha.

Nawiązując do słów papieża Polaka wypowiedzianych w Sopocie w 1999 roku, że tak jak nie ma wolności bez solidarności, tak nie ma solidarności bez miłości, kaznodzieja przyznał, że współcześnie mamy trudność ze zrozumieniem co oznacza miłość realizowana w życiu publicznym, społecznym, politycznym.

‒ Jak ma wyglądać ten wysiłek na rzecz miłości? – zastanawiał się bp Zadarko, odpowiedzi szukając w słowach papieża ‒ o miłości, która pochodząc od Ducha Bożego jest zdolna nauczyć ludzi przebaczania drugiemu i bycia wrażliwym na jego niedolę.

Z tego względu biskup upomniał się o podstawowy aspekt przebaczenia w sferze społecznej. Zwrócił uwagę, jak ważne jest poznanie historii swojego kraju, z naciskiem na historię najnowszą. Zaznaczył, że brakami w tej dziedzinie cechuje się szczególnie młode pokolenie Polaków. – Nie da się przebaczyć, jeśli nie wiemy, kto popełnił grzechy i jakie popełnił przestępstwa – stwierdził hierarcha.

Mówiąc o miłości bliźniego bp Zadarko po raz kolejny upomniał się o obcokrajowców żyjących w naszym kraju, o ich godne warunki pracy i zamieszkania, perspektywy na przyszłość. Warunki pracy tej grupy społecznej to według biskupa przestrzeń do działania m.in. dla związków zawodowych.

‒ Jesteśmy wezwani przez Boga, aby pielęgnować to dziedzictwo ducha Solidarności, które czerpało z Ewangelii, z dziedzictwa Jana Pawła II – podsumował bp Zadarko. Trzeba czujności, aby dobrobyt, konsumizm, źle pojęty liberalizm, nie zmieniły nas w złe sługi z ewangelicznej przypowieści.

Po liturgii delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

Źródło: https://www.ekai.pl/bp-zadarko-milosc-spoleczna-to-nie-abstrakt/
Fot. Piotr Molecki/East News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *