23-30 lipca 2023 r.: 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

W dniach 23-30 lipca 2023 będzie obchodzony 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Inicjatywie towarzyszy misyjna Akcja „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”. Polega ona na przeznaczeniu 1 grosza za każdy przejechany bezpiecznie 1 kilometr drogi – na środki transportu na misjach, nie tylko samochody, ale także ambulanse, motocykle, rowery, wózki inwalidzkie a nawet łodzie. W peruwiańskiej Amazonii budowana jest pływająca przychodnia – barka o nazwie „Crazon de Polonia”, czyli „Serce z Polski”. – 1 grosz za 1 kilometr szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. W tym czasie za wstawiennictwem św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżnych są zanoszone modlitwy za wszystkich użytkowników drogi o bezpieczne podróże. Ważnym punktem obchodów jest błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów.

REKLAMA

W misyjną akcję „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr”, organizowaną od 23 lat przez MIVA Polska w dzień św. Krzysztofa 25 lipca, włącza się z każdym rokiem coraz więcej osób. 25 lipca przypada wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców.

Hasłem obchodzonego po raz 24. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa są słowa: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.

Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki podsumowując ubiegły rok zauważył, że Akcja „Św. Krzysztof – 1 grosz za 1 kilometr” jest coraz bardziej popularna i przynosi wymierne efekty. W ubiegłym roku za zebrane środki zrealizowano 88 projektów, zakupiono 37 samochodów, 1 ambulans dla Centrum Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Kamerunie, 42 motocykle, 310 rowerów dla katechistów, 1 łódź motorową oraz 447 wózków inwalidzkich.

Obecnie w peruwiańskiej Amazonii jest kontynuowana budowa barki rzecznej – pływającej przychodni. Barka o nazwie „Crazon de Polonia”, czyli „Serce z Polski”, zaopatrzona w sprzęt medyczny, będzie docierać wraz z lekarzami do ok. 100 wiosek indiańskich. Obecnie tylko w 10 wioskach w tym rejonie funkcjonują przychodnie – zaznaczył ks. Kraśnicki.

Duchowny poinformował, że już w tym roku od 1 stycznia w realizacji jest 67 projektów, na które już przekazano 55 tysięcy euro, czyli ok. 2,5 mln złotych z funduszy zebranych w zeszłym roku z Akcji św. Krzysztof. Zaznaczył, że to wsparcie misjonarzy poprzez zakup środków transportu ma nie tylko zwykły praktyczny wymiar, ale jest też wsparciem duchowym; misjonarze mają świadomość, że nie są osamotnieni, że ktoś w Ojczyźnie o nich pamięta i za nich się modli. Polscy misjonarze pracują obecnie prawie w 100 krajach świata a ich liczba wynosi 1743 osoby.

Mł. aspirant Mariusz Bazylak – z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji powiedział, że zmiany w przepisach drogowych w ostatnich latach spowodowały spadek wypadków. W porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku jest o 632 wypadki mniej, o 79 mniej zabitych, 651 osób mniej rannych i ponad 10 450 mniej kolizji drogowych. Zaznaczył, że wciąż głównymi przyczynami wypadków jest nadmierna prędkość i jazda po wypiciu alkoholu.

Krajowy duszpasterz kierowców ks. Marian Midura przypomniał, że duszpasterstwo kierowców powstało w 2005 roku. „Modlimy się za kierowców i modlimy się z kierowcami” – powiedział duchowny. Przypomniał zainicjowane akcje: w ostatnią niedzielę sierpnia przypada zawsze Ogólnopolski Dzień Modlitw za Kierowców, organizowana jest corocznie Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę, 25 lipca Dzień Bezpiecznego Kierowcy, a w trzecią niedzielę listopada Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Zauważył że w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie jest jedyny zapewne na świecie pomnik poświęcony Ofiarom Wypadków Drogowych.

Źródło: https://www.ekai.pl/jutro-rozpoczyna-sie-tydzien-sw-krzysztofa-i-zbiorka-na-pojazdy-dla-misjonarzy/
Fot. BP KEP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *