Pelplińscy duchowni w drodze do Santiago de Compostela

Trzech kapłanów z diecezji pelplińskiej wyruszyło dzisiaj do sanktuarium świętego Jakuba w hiszpańskim Santiago de Compostela.

REKLAMA

Projekt: CZŁOWIEK. Camino de Santiago.

Pielgrzymka rowerowa do Santiago de Compostela w 20. rocznicę wizyty papieża oraz ze wsparciem dla kartuskiego hospicjum.

1 lipca  2019 r. rozpoczęła się  rowerowa pielgrzymka z Łeby do Santiago de Compostela, od Bałtyku po Ocean Atlantycki. Cztery osoby pokonają w tym czasie ponad trzy tysiące trzysta kilometrów.

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych (obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy). Pierwszy zapis o odbytej pielgrzymce do grobu św. Jakuba datuje się na 950 rok. Chociaż ślady pielgrzymek znaleźć można już na monetach Karola Wielkiego z IX wieku, to największe nasilenie ruchu pielgrzymkowego przypada na okres od XI do XIV wieku – właśnie w XIV wieku każdego roku przemierzało ten szlak ponad milion osób!

Johann Wolfgang von Goethe, uznając ogromną rolę pielgrzymek do Santiago w kształtowaniu tożsamości europejskiej, napisał, iż drogi świętego Jakuba ukształtowały Europę, a św. Jan Paweł II w 1982 roku, kiedy ogłosił słynny Akt Europejski, stwierdził w nim, że tożsamości europejskiej nie można zrozumieć bez chrześcijaństwa, a także przypomniał za Goethem, iż świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu.

W dniach 1-28 lipca 2019 roku pragniemy odbyć rowerową pielgrzymkę z Łeby do Santiago de Compostela (od Bałtyku po Ocean Atlantycki), przebywając tę drogę klasycznym, udokumentowanym szlakiem św. Jakuba (Via Baltica – Köln – Trier – Metz – Chemin de Cluny – Voie du Puy en Velay – Camino Frances).

Chcemy w ten sposób zrealizować dwa cele:

1. z okazji 20. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Pelplinie pielgrzymi trud pragniemy ofiarować za powołanych do służby w Kościele oraz modlić się o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne, misyjne i do życia konsekrowanego;

2. pragniemy pozyskać darczyńców, którzy każdy kilometr pielgrzymiej drogi byliby gotowi zamienić na przysłowiową „złotówkę” i w ten sposób wesprzeć budowę hospicjum w Kartuzach (www.hospicjumkcc.pl). 

Wszystkich ofiarodawców prosimy o wpłaty na nr konta Caritas parafii św. Wojciecha w Kartuzach (Os. Wybickiego 35, 83-300 Kartuzy): 88 1020 1866 0000 1802 0001 4290 z dopiskiem: CAMINO POLACO 2019. My ze swej strony obiecujemy codzienną ofiarę Mszy świętej i modlitwę za każdego darczyńcę.

Pielgrzymi:

ks. dr. hab. Tomasz Huzarek, rektor WSD w Pelplinie

ks. dr Arkadiusz Drzycimski, prefekt WSD w Pelplinie

ks. dr Janusz Chyła, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Chojnicach

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *