Boże Ciało w Pelplinie

„Eucharystia jest chlebem ludzi wolnych”,  powiedział podczas Mszy św. w Pelplinie z okazji Uroczystości Bożego Ciała biskup pelpliński Ryszard Kasyna.

REKLAMA

W początkowej części homilii bp Kasyna mówił: „Jako biskup i jako Boże dziecko wierzę w obecność Jezusa Chrystusa”, dodając, że wiara ta ma początek w słowach samego Jezusa Chrystusa.

Wiara w bóstwo Jezusa, podkreślał hierarcha ma swoje umocowanie w cudach, których dokonywał. Dlatego „wierzę, że Ciało jest prawdziwym pokarmem a Jego Krew jest prawdziwym napojem”, kontynuował biskup.

„Eucharystia jest chlebem ludzi wolnych, żyjących miłością”, stwierdził kaznodzieja. W tym kontekście bp Kasyna przywołał czynniki zewnętrzne zniewalające człowieka, ale jednocześnie dodał, że „niewole te nie mogą dotknąć ludzkiego serca, żeby je zniewolić ducha”. Hierarcha przypomniał, że nawet w okresach wojen, zaborów ludzie pozostawali wewnętrznie wolni a mocą była im Eucharystia.

Bp Kasyna zauważył, że nierzadko można usłyszeć piękne słowa o wolności ludzi, którzy w praktyce jednak „nie miłują sprawiedliwości i nie potrafią służyć człowiekowi, ani ojczyźnie”.

Hierarcha nawiązał do bluźnierstw i profanacji, które ostatnio mają miejsce w Polsce. „Pod hasłami tolerancji nawołuje się do nienawiści a nawet atakuje się kościoły, kapłanów i to w imię rzekomej sprawiedliwości”, mówił biskup. Przypomniał o nieobiektywnych opiniach o Kościele, a „przecież Kościół nie składa się tylko z Judaszów, ale z niezliczonej rzeszy wiernych świadków, pokornych, codziennie składających ciche świadectwo swojej miłości do Jezusa”, powiedział kaznodzieja.

Ze względu na remont pelplińskiej katedry Msza św. była odprawia przed świątynią. Po niej ruszyła procesja do czterech ołtarzy ulicami miasta.

info.: Radio Głos

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *