Gdańsk: Abp Tadeusz Wojda o istocie Bożego Ciała

W Gdańsku centralna procesja eucharystyczna przeszła w Boże Ciało ulicami Głównego Miasta. Mszy św. w bazylice Mariackiej przewodniczył abp Tadeusz Wojda. – Istota Bożego Ciała leży w świadectwie wiary i w zjednoczeniu z Chrystusem – mówił metropolita gdański. Podczas procesji wierni adorowali Najświętszy Sakrament, a przy czterech ołtarzach wysłuchali Ewangelii odnoszących się do tajemnicy Eucharystii. Ostatni ołtarz był zlokalizowany przy kościele św. Brygidy.

REKLAMA

W czwartek 8 czerwca uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem abp. Tadeusza Wojdy połączoną z procesją, gdańszczanie uczcili Najświętsze Ciało i Krew Chrystusa. Eucharystię koncelebrowali biskupi pomocniczy – Wiesław Szlachetka i Piotr Przyborek, kapłani diecezjalni i zakonni z parafii zlokalizowanych w centrum Gdańska. W liturgii uczestniczyły siostry zakonne, osoby konsekrowane, przedstawiciele wspólnot i grup apostolskich, klerycy, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz liczni wierni świeccy.

W homilii arcybiskup powiedział, że czytania mszalne pozwalają zgłębić prawdę o Eucharystii i lepiej zrozumieć, dlaczego jest ona tak bardzo potrzebna. Nawiązując do pierwszego czytania i wędrówki Izraela do Ziemi Obiecanej, porównał pustynię do dzisiejszego świata. – Często prawdziwą pustynią staje się dzisiejszy świat, w którym tak wiele przemocy, wzajemnej nieufności, korupcji i wyzysku, koncentrowania uwagi wyłącznie na dobrach materialnych i na osobistym sukcesie, relatywizmu i deptania praw człowieka, niszczenia życia poczętego i starczego, brak szacunku dla odmienności i dla wartości wyznawanych przez innych – stwierdził metropolita.

Podkreślił, że pustynię można bezpiecznie przejść tylko z Jezusem Chrystusem. – Chrystus jest nadzieją, miłością i drogą zbawienia. Każda pustynia jest miejscem, do którego On przychodzi i mówi: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba”. On daje nam Siebie w Chlebie – podkreślił kaznodzieja.

Przypomniał, że kiedy karmimy się Chlebem eucharystycznym, przyjmujemy całego Jezusa. – Gdy spożywamy ten Chleb, Jego życie staje się naszym życiem. Wówczas On sam rozpala w nas miłość, uzdrawia nasze wnętrze i przygotowuje nas na drogę życia wiecznego. Jest to chleb dla każdego. Wszyscy są zaproszeni i wszyscy mogą się nim karmić – zauważył hierarcha. Dodał, że wobec najprzeróżniejszych pustyń, z jakimi przychodzi się mierzyć, ten Chleb jest niezbędny. – On odnawia w nas życie. On niesie nadzieję przetrwania każdej pustyni. Chcemy Go spożywać w Eucharystii, przyjmując Go z godnością do przygotowanego spowiedzią serca. Chcemy Go spożywać zawsze, kiedy tylko będzie ku temu sposobność – mówił abp Wojda.

Podkreślił, że chrześcijanie potrzebują obecności Chrystusa w sercu po to, by mogło ono stać się żywym i budującym świadectwem dla innych. W ten sposób wiara może stać się drogą do Boga dla tych, którzy Go nie znają, aby wreszcie rodziny i całe społeczeństwo mogło zawsze płonąć duchem miłości, a nie nienawiści i podziałów. Zaznaczył, że istota Bożego Ciała leży w świadectwie wiary i w zjednoczeniu z Chrystusem. – Oprócz wielkiej manifestacji naszej wiary jest ono miejscem tajemniczego zjednoczenia naszego życia z życiem Jezusa Chrystusa, który daje się nam jako pokarm w Eucharystii – powiedział arcybiskup. – Ta uroczystość dotyka głębi naszego serca i wyraża jego wiarę i tęsknotę za tym, co najważniejsze, za spotkaniem z Jezusem, naszym Odkupicielem, który pozostaje z nami żywy w Eucharystii – zakończył metropolita.

Źródło: https://www.ekai.pl/abp-wojda-istota-bozego-ciala-lezy-w-swiadectwie-wiary-i-zjednoczeniu-z-chrystusem/
Fot. Teresa Margańska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *