Za nami Przystań 2019

W minioną sobotę w Pelplinie odbyła się już VII edycja “Przystani – Warsztatów dla Duszy”.

REKLAMA

15 czerwca w Pelplinie odbyła się siódma edycja „Przystani – warsztatów dla duszy”, która każdego roku gromadzi młodzież z diecezji pelplińskiej i Pomorza.

Spotkanie rozpoczęło się przedpołudniem na Górze Jana Pawła II, gdzie 6 czerwca 1999 roku Mszę św. odprawił św. Jan Paweł II. Po wysłuchaniu świadectwa z tego wydarzenia i słowie wstępnym biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny uczestnicy „Przystani” udali się na warsztaty taneczne, muzyczne, teatralne, medialne, rękodzielnicze oraz liturgiczne. Służby liturgiczne wzięły udział w zawodach sportowych.

Wspólne spotkanie było kontynuowane od godziny 15  odśpiewaniem Koronki do Bożego Miłosierdzia. Wielu uczestników „Przystani” przystąpiło w tym czasie do spowiedzi św. W specjalnym namiocie trwała również adoracja Najświętszego Sakramentu.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. na tzw. Przystani Jana III Sobieskiego, której przewodniczył biskup Ryszard Kasyna. W słowie wstępnym do liturgii biskup podkreślił, że tegorocznej „Przystani” szczególnie towarzyszy osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie. Biskup zachęcał do wzajemnej modlitwy za siebie a także za Kościół powszechny, diecezję, parafie i bliskich.

Homilię wygłosił biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj, który nawiązał do kończącego się roku szkolnego i zbliżających się wakacji. Hierarcha zachęcał do wdzięczności za miniony czas i zawierzenia Bogu okresu wypoczynku.

Przywołując cel spotkania bp Okroj stwierdził, że „Jezus również prowadził dla swoich uczniów warsztaty dla duszy” i dodał, że Jezus zanim wysłał uczniów w świat, kazał im dobrze słuchać Jego nauki. „On chciał, żeby oni nasiąknęli Jego obecnością i weszli w Jego myślenie”, mówił dalej kaznodzieja.

Przywołując osobę polskiego papieża biskup pomocniczy mówił, że „Jan Paweł II zaraził nas młodością, a spotkania z nim kochaliśmy, były nam bardzo potrzebne, bo wtedy rzeczywiście byliśmy razem”.

„Bóg kocha szczególnie tych, którzy pomagają Mu w stwarzaniu, bo łatwiej podłączyć się pod dzieła destrukcyjne”, mówił dalej hierarcha. Dodał, że właśnie „dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, aby usłyszeć o budowaniu” a „budować trzeba na Chrystusie”, stwierdził.

Bp Okroj podkreślił, że jeżeli ktoś zgubił Chrystusa to może Go znaleźć w Kościele, a „Kościół to Bóg i my”, dodał. Kaznodzieja zachęcał do aktywnego przeżywania swojej wiary we wspólnotach działających w Kościele.

Każdy z uczestników otrzymał Pismo Święte oraz różaniec wykonany przez więźniów.

Na ostatni blok programu „Przystani” złożyło się świadectwo Michała „Pax” Bukowskiego, wspólna adoracja Najświętszego Sakramentu i dynamiczny, radosny koncert ewangelizacyjny, który poprowadziły zespoły „Na cały głos” oraz „Nieboskłonni”.

fot.: Krzysztof Mania

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *