Dzień Ojca będzie obchodzony w marcu?

Centrum Życia i Rodziny złożyło na ręce Marszałek Sejmu 74 100 podpisów poparcia pod kampanią „Dzień Ojca na nowo”. Celem inicjatywy jest ustanowienie obchodów dnia ojca na 19 marca, czyli liturgiczne wspomnienie św. Józefa.

REKLAMA

Inicjatorzy kampanii wskazują, że obecnie przyjęta w Polsce data Dnia Ojca, 23 czerwca, nie jest w żaden sposób powiązana z ważną dla ojcowskiej roli postacią, wydarzeniem czy symbolem, przez co sprawia wrażenie przypadkowej i bez zakorzenienia w polskiej tożsamości. Jedynym państwem, gdzie również zdecydowano się na tę datę, jest Nikaragua. Co więcej, samo święto nie cieszy się współcześnie powszechną popularnością i często nie jest w ogóle obchodzone.

Natomiast Dzień Ojca obchodzony jest w kilku innych państwach europejskich i regionach 19 marca, m.in. w Hiszpanii, Portugalii i Włoszech, a także w kulturowo nieodległej Polakom Chorwacji. Wybór tej daty powiązano tam właśnie z liturgiczną uroczystością cieśli z Betlejem, podkreślając w ten sposób szacunek dla tej postaci.

Inicjatywa „Dzień Ojca na nowo” jest odpowiedzią na coraz mocniej zaznaczający się w Polsce kryzys męskości i ojcostwa. Zauważalne jest, że współczesna historia rodziny, naznaczona przez globalne zmiany w funkcjonowaniu społeczeństw, organizacji pracy zawodowej i jej etosie, a także w postrzeganiu istniejących między ludźmi powinności, stoi pod znakiem częstej nieobecności ojca w życiu domowym – nieobecności mającej nie tylko fizyczny wymiar. Brak ojców rzutuje zaś bardzo niekorzystnie na kondycję rodzin, coraz częściej rozbitych i niepełnych, ale także na rozwój dzieci. Brak kontaktu z ojcem i budowanego w ten sposób wzorca męskości przekłada się na poważne problemy edukacyjne, niepowodzenia na rynku pracy, a także na konflikty z prawem.

“Potrzebujemy ojców dojrzałych, odpowiedzialnych i zaangażowanych w wychowanie dzieci, a także mężów, którzy podejmą obowiązki związane z byciem głową rodziny. Powiązanie Dnia Ojca z postacią św. Józefa w wymiarze symbolicznym dostarczy współczesnym mężczyznom nowego wzorca w pracy zawodowej, w pracy nad sobą, a nade wszystko w pełnym miłości ojcostwie” – wskazują inicjatorzy kampanii z Centrum Życia i Rodziny.

W osobie tego świętego współcześni mężczyźni, niezależnie od wyznawanej wiary i poglądów, mogą odnaleźć potrzebne dla siebie wskazówki, jak realizować swoje ojcowskie powołanie.

Kampania „Dzień Ojca na nowo” zyskała poparcie wielu twórców kultury, aktorów, dziennikarzy czy sportowców. W tym gronie znaleźli się m.in. Rafał Patyra, Zofia Klepacka, Marek Citko, kurator Barbara Nowak, Agata Puścikowska, Jerzy Skoczylas, prof. Aleksander Nalaskowski czy mec. Jerzy Kwaśniewski. Inicjatywa została również poparta przez licznych biskupów, na czele z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Stanisławem Gądeckim.

Zebrane pod kampanią podpisy zostały złożone na ręce Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Na konferencji prasowej związanej z wydarzeniem obecni byli przedstawiciele Centrum Życia i Rodziny, a także organizacji i wspólnot, które udzieliły poparcia inicjatywie: prof. Tadeusz Kulik, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej, Andrzej Grabowski, przedstawiciel i koordynator wspólnoty Wojowników Maryi i Janusz Paczkowski, prowincjał generalny Zakonu Jana Pawła II. Inicjatywa zyskała poparcie ponad 74 100 osób.

Źródło: https://www.ekai.pl/dzien-ojca-bedzie-obchodzony-w-marcu/
Fot. Szilvia Basso / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *