Gniewino: Dzień Jedności Kaszubów – zaproszenie

Tegoroczny Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się 19 marca br. w Gniewinie. Organizatorami wydarzenia są Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Gmina Gniewino. Początek uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11:30. Szczegóły wydarzenia na plakacie informacyjnym.

REKLAMA

Dzień Jedności Kaszubów (Dzéń Jednotë Kaszëbów) to święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające tę pierwszą pisemną adnotację o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież Grzegorz IX zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.

Pierwszy w historii Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Rok później impreza ponownie zorganizowana została w grodzie nad Motławą, natomiast w następnych latach kolejno w miejscowościach: Tuchomie (2006), Kramarzyny (2007), Miastko (2008), Bytów (2009), Kartuzy (2010), Słupsk (2011), Brusy (2012), Kościerzyna (2013), Sierakowice (2014), Sulęczyno (2015), Bojano (2016), Chmielno (2017), Kosakowo (2018) . Niestety, z powodu pandemii ostatni raz świętowaliśmy w 2019 roku, a gospodarzem była gmina Żukowo. Tegoroczne wydarzenie będzie zatem powrotem do wspólnego i licznego świętowania.

Obchodom towarzyszą liczne kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieła, stoiska Kół Gospodyń Wiejskich, występy zespołów lokalnych. 

Formularz zgłoszeniowy dla wystawców.
Regulamin Stoisk (kontakt: e-mail: centrum@gniewino.pl ; tel. 58 670 63 37)

W 2006 roku wzbogacono imprezę wspólnym muzykowaniem akordeonistów pochodzących nie tylko z Pomorza. Corocznie podczas obchodów podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii.

Akordeonowe bicie rekordu na stałe wpisało się w obchody Dnia Jedności Kaszubów, stało się też doskonałą promocją tego instrumentu. Z roku na rok w imprezie uczestniczy coraz więcej młodych ludzi, rodzicom i dziadkom towarzyszą nawet kilkuletnie dzieci. W efekcie rekordy w jednoczesnej grze na instrumencie pobito w Kościerzynie, gdzie zagrało wspólne 281 osób, następnie w Sierakowicach przy udziale 314 muzyków, zaś  podczas spotkania w Sulęczynie zagrało razem aż 346 osób. Obecny rekord należy do obchodów w Bojanie z 2016 roku, gdzie zagrało 372 akordeonistów.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO GNIEWINA NA WSPÓLNE KASZUBSKIE ŚWIĘTOWANIE!!!

Rozpoczynamy Dzień Jedności Kaszubów w Gniewinie uroczystą Mszą Świętą w Kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika o godz. 11:30.

Atrakcje w dniu wydarzenia:

 • Bicie rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonach 
 • Występy lokalnych artystów, zespołów regionalnych
  • Uczniowie ze Szkoły z Gniewina i Kostkowa,
  • Mistrzyni Pięknego Czytania po Kaszubsku Kornelia Garstka.
  • Zespół Folklorystyczny Nadolanie, 
  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca  Bazuny, 
  • Kabaret Purtce
 • Występ Pomorskiego Teatru Nobilis z spektaklem „O Witce, co chciała być stolemką”
 • Seans filmu fabularnego pt.  “Jutro będzie padać”, opowiadającego o losach Kaszubów podczas drugiej wojny światowej
 • Warsztaty dla dzieci “W świecie kaszubskich bajek”
 • Atrakcje plenerowe dla dzieci – skakańce, dmuchańce
 • Wystawa haftu kaszubskiego, wystawa akordeonów, wystawa o Józefie Wybickim
 • Ogrody literatury – spotkania z autorami i literaturą kaszubską 
 • Turniej Gry w „Baśkę”

SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO GNIEWINA !

Źródło: https://www.kaszubi.pl/news/view/dzien-jednosci-kaszubow-w-gniewinie

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *