Papież: Z diabłem się nie dyskutuje, odpowiadajmy mu Słowem Bożym

Na początku Wielkiego Postu, który jest czasem szczególnej walki duchowej Ojciec Święty przypomniał, aby nie dyskutować z diabłem. Podkreślił, że „sprawca podziałów” uczyni wszystko, by nas oddzielić od Jezusa, skłócić z braćmi i doprowadzić do samotności i rozpaczy. Dlatego też zamiast z nim negocjować, na jego kuszenie powinniśmy odpowiadać mocą Słowa Bożego.

REKLAMA

Nawiązując do sceny kuszenia Jezusa na pustyni Franciszek przypomniał, że diabeł próbował sparaliżować Jego misję jednania trucizną przywiązania do rzeczy materialnych, nieufności wobec Boga i pragnienia władzy. Tak samo dziś postępuje wobec nas. Jednak od Jezusa, jak wskazał Papież, możemy się uczyć sposobu przezwyciężania pokus.

Papież – z diabłem się nie dyskutuje

„Jezus przezwycięża pokusę. W jaki sposób? Unikając dyskusji z diabłem i odpowiadając Słowem Bożym. Cytuje trzy zdania z Pisma Świętego, które mówią o wolności od rzeczy, o zaufaniu i o służbie Bogu, trzy zdania przeciwstawiające się pokusie – mówił Ojciec Święty. – Nie rozmawia z diabłem, nie prowadzi z nim negocjacji, ale odpiera jego insynuacje dobroczynnymi słowami Pisma Świętego. Jest to zaproszenie także dla nas: z diabłem się nie dyskutuje, nie negocjuje, nie dyskutuje! Nie pokonuje się go negocjując z nim, ale przeciwstawiając się jemu Słowem Bożym. W ten sposób Jezus uczy nas bronić jedności z Bogiem i między sobą przed atakami sprawcy podziałów.“

W kontekście walki duchowej Papież zachęcił do zastanowienia się nad tym, jakie miejsce w naszym życiu zajmuje Słowo Boże. Modlił się też do Maryi, by towarzyszyła nam w wielkopostnych zmaganiach.

Papież – idźmy z Maryją przez Wielki Post

„Czy odwołuję się do Słowa Bożego w moich duchowych zmaganiach? Jeżeli mam jakąś nawracającą wadę lub pokusę, to dlaczego, otrzymując pomoc, nie szukam wersetu ze Słowa Bożego, który odpowiada na tę wadę? A następnie, gdy nadchodzi pokusa, czy je wypowiadam, czy modlę się nim pokładając ufność w Bogu – mówił Papież. – Spróbujmy, to nam pomoże w pokusach, aby pośród kłębiących się w nas głosów, zabrzmiał ten dobroczynny Słowa Bożego. Niech Maryja, która przyjęła Słowo Boże i swoją pokorą pokonała arogancję sprawiającego podziały towarzyszy nam w duchowych zmaganiach Wielkiego Postu.“

Beata Zajączkowska – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-02/papiez-z-diablem-sie-nie-dyskutuje.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *