Niezwykła niespodzianka Boga

Papież Franciszek oraz Wielki Imam Ahmad al-Tayeb podpisali “Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”.

REKLAMA

W „niespodziance Boga”, jaką była według Franciszka jego podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, znalazła się jedna „niespodzianka” niezwykłej wartości: „Dokument o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia”. Podpisali go papież oraz Wielki Imam Ahmad al-Tayeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar – i ma on stanowić kamień milowy w relacjach pomiędzy chrześcijaństwem i islamem.

Jest też stanowczym apelem do przywódców światowych o poważne zaangażowanie w promowanie kultury tolerancji, współistnienia i pokoju, tak potrzebnej wobec kryzysu współczesnego świata pogrążonego w zepsuciu moralnym, zanikaniu wartości duchowych i poczucia odpowiedzialności, co prowadzi wielu do popadnięcia w wir ekstremizmu ateistycznego lub agnostycznego bądź w integryzm religijny oraz ślepy fundamentalizm, tak w świecie Zachodu, jak i islamu.

Dokument mówi „nie” instrumentalizacji religii i używaniu imienia Boga do usprawiedliwienia zabójstw, wygnania, terroryzmu i ucisku. Co ważne, szczególnie dla świata islamu, dokument potwierdza, że pluralizm religijny jest wolą Bożą i dlatego nikt nie może być zmuszany do przyjęcia danej religii oraz że ludzie wyznający różne religie mają te same prawa obywatelskie. Chrześcijanie oczekują, czy w imię podpisanej deklaracji islam będzie religią dialogu, braterstwa i pokoju.

Wbrew obawom niektórych katolików dokument nie odchodzi ani na krok od katolickiej ortodoksji, a jest – jak podkreśla papież – kontynuacją nauczania II Soboru Watykańskiego. Był konsultowany i zaaprobowany przez teologów, w tym Teologa Domu Papieskiego. Franciszek zaznaczył: „Jest to krok naprzód, który pojawia się w 50 lat po Soborze, w którego realizacji jesteśmy w połowie drogi”.

Powstaje teraz pytanie, czy dokument, według papieża, „zrodzony z wiary w Boga, Ojca wszystkich i pokoju” będzie kształtował realnie wspólną przyszłość?

KAI

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *