Franciszek w Emiratach Arabskich

„Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju” – pod takim hasłem w dniach 3-5 lutego br. Franciszek odwiedzi Zjednoczone Emiraty Arabskie.

REKLAMA

Głównym celem tej wizyty jest jego udział w spotkaniu międzyreligijnym, którego tematem jest: “Braterstwo ludzkie”. Będzie to pierwszy pobyt głowy Kościoła katolickiego w tym kraju i w ogóle na Półwyspie Arabskim.

Po raz pierwszy też papież odprawi katolicką Mszę św. dla 135 tys. osób. Już tylko to wystarczy, by tę 27. podróż zagraniczną Ojca Świętego określić jako „historyczną”.

Papież przybędzie 3 lutego na zaproszenie księcia Muhhamada bin Zayid Al-Nahyana i Kościoła katolickiego w ZEA. Głównym celem wizyty jest jego udział w spotkaniu międzyreligijnym pod hasłem: “Braterstwo ludzkie”, które odbędzie się 4 lutego w Founder’s Memorial – supernowoczesnym centrum w Abu Zabi, wzniesionym ku czci założyciela państwa.

Wcześniej Franciszek spotka się z członkami Muzułmańskiej Rady Starszych – Muslim Council of Elders. To założone w 2014 stowarzyszenie ma siedzibę w stolicy kraju – Abu Zabi, a jego celem jest przełamanie podziałów i waśni w łonie islamu, a także obrona tej religii przed ekstremistami, krzewienie przesłania ludzkich wartości i tolerancji. Na czele Rady stoi wielki szejk Ahmad al-Tayyeb z kairskiego Uniwersytetu al-Azhar – zresztą „stary znajomy” obecnego papieża.

Na miejsce spotkania, które – jak się podkreśla – będzie miało charakter prywatny, wybrano meczet szejka Zayida, największą świątynię islamską w Emiratach. Swą wspaniałą architekturą i rozmiarami może on konkurować z bazyliką św. Piotra. Sama tylko działka, którą zajmuje, jest o jedną czwartą większa niż powierzchnia Watykanu. Franciszek nie po raz pierwszy odwiedzi meczet. Przypominają o tym pełne symboliki wizyty w Błękitnym Meczecie w Stambule (2014) i w Bangi – stolicy Republiki Środkowoafrykanskiej (2015). Podczas spotkania ze zwierzchnikami wspólnot religijnych i wyznaniowych Azerbejdżanu w meczecie im. Hejdara Alijewa w Baku Franciszek apelował w 2016 roku do muzułmanów, żydów i chrześcijan różnych wyznań o wspólne angażowanie się w sprawę pokoju. Choć przemówienia, wygłoszone wówczas przez papieża i wielkiego muftiego Kaukazu, szejka Abdulszukiura Pasza-zadeha, nie znalazły większego echa, to jednak ustawiły wysoko poprzeczkę przed spotkaniem w Abu Zabi.

Na papieską Mszę św. 5 lutego gospodarze oddali do dyspozycji stołeczny stadion sportowy im. Zayeda. Ogromna arena była w 2019 roku miejscem mistrzostw Azji w piłce nożnej. W tych dniach organizatorzy poinformowali, że dla uczestników Mszy św. z papieżem zwiększono liczbę miejsc na stadionie ze 120 tys. do 135 tys. Nie ma obaw, że część miejsc pozostanie pusta, szacuje się bowiem, że weźmie w niej udział duża część spośród miliona cudzoziemców, pracujących w ZEA. Ponadto władze ustanowiły dla chrześcijan 5 lutego dniem wolnym od pracy. Spodziewane są też liczne grupy wiernych z sąsiedniego Omanu i ogarniętego wojną domową Jemenu.

Msza św. na stadionie w Abu Zabi będzie też przesłaniem dla sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, w której chrześcijanie tylko za zamkniętymi drzwiami mogą czytać Biblię i sprawować Eucharystię. Pod tym względem Emiraty prezentują się bardzo liberalnie: w 1965 roku w Abu Zabi poświęcono kościół katolicki św. Józefa, od 2007 roku kraj utrzymuje stosunki dyplomatyczne z Watykanem, a w 2010 Emiraty mianowały swoją pierwszą ambasadorkę przy Stolicy Apostolskiej.

Mimo wszystko nie będzie to “normalna” podróż papieża: wprawdzie Franciszek zostanie przyjęty w pałacu prezydenckim przez de facto szefa rządu, następcę tronu księcia Muhammada bin Zayida, ale ani nie będzie przemawiał do przedstawicieli świata polityki i życia społecznego, ani nie są planowane spotkania na uniwersytecie czy z młodzieżą. Nie ma też, przynajmniej w oficjalnym programie, tak ważnych dla papieża spotkań np. z ubogimi, chorymi czy z duchowieństwem.

Mottem 27. podróży zagranicznej Franciszka są słowa: „Uczyń mnie narzędziem Twojego pokoju”, zaczerpnięte z modlitwy św. Franciszka z Asyżu, którego imię przyjął obecny papież. Motto „wyraża modlitwę” o to, by jego wizyta w Zjednoczonych Emiratach Arabskich „szerzyła pokój Boży w sercach wszystkich ludzi dobrej woli”.

Logo podróży przedstawia gołębicę niosącą gałązkę oliwną. Ptak jest biały, obramowany na żółto (barwy flagi watykańskiej). Wpisane są w niego barwy flagi Zjednoczonych Emiratów Arabskich, symbolizując wizytę papieża w tym kraju jako zwiastuna pokoju.

Wizytę papieża w Abu Zabi można porównać do podróży św. Franciszka z Asyżu do Damietty w Egipcie przed 800 laty, w 1219 roku. Doszło do niej w tym samym miesiącu – przypomina bp Paul Hinder, wikariusz apostolski Arabii Południowej.

Zapraszamy do śledzenia podróży apostolskiej papieża Franciszka do Zjednoczonych Emiratów Arabskich na portalu eKAI.pl Już w niedzielę rozpoczynamy relację NA ŻYWO, w której minuta, po minucie będziemy relacjonować papieską pielgrzymkę.

KAI

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *