Rozpoczęło 41. spotkanie TAIZE

Dziś w Madrycie rozpoczyna się 41. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez Wspólnotę z Taizé.

REKLAMA

Organizatorzy spodziewają się przybycia ok. 15 tys. uczestników z całego kontynentu, z czego prawie połowę stanowić będą Hiszpanie, a wśród nieco ponad 8 tys. obcokrajowców najliczniejszą grupą będą – podobnie jak na większości poprzednich takich wydarzeń – Polacy, których ma być ponad 3 tysiące. Stolica Hiszpanii będzie po raz pierwszy gościć tego rodzaju spotkanie.

Jego młodzi uczestnicy przybędą na miejsce 28 grudnia i będzie to dzień przede wszystkim rozmieszczania gości w parafiach, szkołach i rodzinach w Madrycie i okolicach. Wieczorem po kolacji wszyscy zbiorą się na modlitwie na terenach targowych (IFEMA), będących głównym miejscem całego wydarzenia.

Program spotkania przewiduje przed- i popołudniowe warsztaty, poświęcone najbardziej palącym zagadnieniom współczesności, ale podejmowanym z punktu widzenia wiary. Bardzo bogata propozycja tematyczna warsztatów obejmuje takie tematy jak m.in. obecność Chrystusa w naszym życiu, dzielenie się wiarą, ale też dobrami materialnymi z innymi, spotkanie z Bogiem w ubogich, chrześcijańskie podejście do problemu uchodźców i migrantów na naszym kontynencie, handel ludźmi, zmiany klimatyczne, sport i wartości ludzkie i wiele innych.

Młodzi z całej Europy będą rozważać te zagadnienia nie tylko we własnym gronie, ale także w rozmowie z zaproszonymi ekspertami – politykami, ekonomistami, ludźmi Kościoła i innymi osobistościami. Gośćmi spotkania będą m.in. arcybiskup Madrytu kard. Carlos Osoro, ekonomista Enrique Lluch Frechina, rosyjski teolog prawosławny ks. Andriej Kordoczkin i oczywiście bracia z Taizé.

Przewidziano również program artystyczny, na który złożą się koncerty sakralnej muzyki wschodniej w wykonaniu chrześcijan z różnych krajów arabskich, muzyki flamenco oraz odwiedziny klasztoru hieronimitów i Muzeum Prado.

Nieodłączną częścią spotkania są codzienne modlitwy rano i wieczorem oraz Msze w parafiach, przyjmujących młodych gości z całego kontynentu.

W poniedziałek 31 grudnia o godzinie 23.00 rozpocznie się modlitewne czuwanie w intencji pokoju, po czym w parafiach goszczących uczestników spotkania rozpocznie się tradycyjne „święto narodów”. Podczas niego młodzież z różnych krajów przedstawi swe tańce, śpiewy i inne elementy swych zwyczajów i w ten sposób wszyscy powitają nowy rok.

Nazajutrz z rana młodzi wezmą udział w Mszach św. w tychże parafiach, po czym spożyją obiad w rodzinach, które zaprosiły uczestników do siebie. Od ok. godz. 17.00 uczestnicy zaczną opuszczać stolicę Hiszpanii i spotkanie dobiegnie końca.

Organizowane przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taizé Europejskie Spotkania Młodych pod ogólnym hasłem „Pielgrzymka nadziei przez ziemię” odbywają się od 1978 r. zawsze na przełomie starego i nowego roku. Po raz pierwszy młodych gości z całego kontynentu (wtedy głównie z zachodniej jego części) gościł w tymże roku Paryż, który w sumie pięciokrotnie ich podejmował (w latach 1978, 1983, 1988, 1994 i 2002). Łącznie spotkania odbyły się dotychczas w 26 miastach, w tym w trzech polskich: we Wrocławiu dwukrotnie (1989, 1995) oraz w Warszawie (1999) i w Poznaniu (2009).

KAI

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *