Ks. inf. Stanisław Grunt doceniony w Toruniu

11 grudnia w Toruniu ks. infułat Stanisław Grunt otrzymał medal “Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

REKLAMA

– Bez Kościoła nie byłoby Polski – powiedział prof. Marian Golon, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku podczas uroczystości nadania medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis ks. inf. Stanisławowi Gruntowi z Pelplina oraz promocji najnowszej książki prof. Wojciecha Polaka „Dla Niepodległej”. W spotkaniu uczestniczył biskup toruński Wiesław Śmigiel.

Uroczystość wręczenia medalu ks. inf. Stanisławowi Gruntowi odbyła się 11 grudnia podczas promocji książki prof. Wojciecha Polaka „Dla Niepodległej” w Centrum Dialogu im. Jana Pawła II w Toruniu. Medal wręczył marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki, który podkreślił wielki wkład ks. inf. Grunta w kształtowanie ducha patriotyzmu i troski o niepodległość, a także wielkie zasługi dla obecnego województwa kujawsko-pomorskiego.

– Nie byłoby dziś wolnej Polski, gdyby nie takie osoby, jak ksiądz infułat – mówił marszałek. Zaznaczył, że dziś kiedy Kościół jest brutalnie atakowany trzeba pielęgnowania tej pamięci. – Dziś, kiedy Kościół jest brutalnie atakowany pamiętajmy, że takie jednoznaczne sądy prowadzą do ponownego zniewolenia. Dziś, gdy tak łatwo wydaje się sądy o księżach i Kościele, łatwo się też zapomina o zasługach Kościoła dla tożsamości narodu i odzyskania niepodległości – dodał marszałek Całbecki.

Dziękując za otrzymane wyróżnienie ks. inf. Stanisław Grunt podzielił się świadectwem swojej posługi w Toruniu i Bydgoszczy.

Podczas drugiej części uroczystości odbyła się promocja książki prof. Wojciecha Polaka „Dla Niepodległej”. Książka ma dwa dominujące wątki: rola Kościoła i duchownych oraz wolność i walka o nią. Prof. Marian Golon z Oddziału IPN w Gdańsku podkreślił, że książka prof. Polaka pokazuje, że wartości, które niesie nasza historia są nadal aktualne i ważne. – Polska potrzebuje i zawsze będzie potrzebowała Kościoła, który jest dla nas bardzo ważnym punktem odniesienia – mówił prof. Golon.

Autor publikacji prof. Wojciech Polak zaznaczył, że świętujemy stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, ale nie stulecie niepodległości. – Ze stu lat, które minęły od odzyskania niepodległości, ponad pięćdziesiąt to był czas ponownej niewoli. Rok 1918 przyniósł nam niepodległość, o którą musieliśmy bardzo szybko ponownie walczyć. W mojej książce opisuję właśnie tę walkę – mówił.

– Bez Kościoła nie byłoby Polski – mówił prof. Golon. Zaznaczył, że dzięki Kościołowi naród nie zatracił swojego języka i kultury. Kościół był fundamentem walki o niepodległość. Wielu duchownych odegrało ogromną rolę w kształtowaniu ducha narodu. – Dzięki aktywności Kościoła katolickiego polskość się umacniała, trwała, broniła, funkcjonowała – dodał.

Nawiązując do wielkiego zrywu niepodległościowego w czasach PRL-u prof. Wojciech Polak podkreślił, że działacze Solidarności współpracowali z Kościołem i była to współpraca wielopłaszczyznowa. – Chrześcijaństwo kształtuje postawy oraz swoisty etos działacza – mówił prof. Polak.

Podczas spotkania można było nabyć książkę „Dla Niepodległej” oraz inne publikacje.
xpb

źródło: diecezja toruńska

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *