EDK pierwszy raz w Rzymie

Licząca ponad 40 km trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej została wytyczona na terenie Wiecznego Miasta.


Chętni do odprawienia wielkopostnego nabożeństwa rozpoczną je przy wczesnochrześcijańskiej bazylice św. Pankracego, a zakończą na Placu Świętego Piotra.

REKLAMA

– Ekstremalna Droga Krzyżowa staje się coraz popularniejsza w różnych krajach świata, wszędzie tam gdzie pojawiają się Polacy. Dlatego też nie mogło jej zabraknąć w sercu Kościoła. Tak powstał pomysł, by jej trasę wytyczyć praktycznie „pod oknami papieża Franciszka” – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Jarosław Raczak, lider EDK i autor nowej rzymskiej trasy. Choć w Kościele trwa Adwent, prace nad ostatecznym kształtem drogi już trwają tak, aby była ona gotowa na najbliższy Wielki Post.

Trasa rzymskiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, pierwszej w tym mieście rozpocznie się przy wczesnochrześcijańskiej bazylice św. Pankracego, znajdującej się nieopodal Janikulum i w której posługują polscy zakonnicy, karmelitanie bosi. Przejdzie m.in. w pobliżu Koloseum i czterech tzw. Bazylik Większych, a zakończy się na Placu Świętego Piotra. W sumie będzie liczyła ponad 40 km.

– W przeciwieństwie do wielu, które „wychodzą” poza tereny miejskie, ta Ekstremalna Droga Krzyżowa będzie wiodła przez miasto. Chodzi m.in. o to, aby wśród rzymian dać świadectwo przeżywania tego nabożeństwa, ale przede wszystkim, aby doświadczyć ciszy i spotkania z Chrystusem w wielkomiejskim zgiełku – mówi ks. Raczak. Jak zapewnia lider EDK, pomysł ten, choć jeszcze nie wypromowany, już cieszy się rosnącym zainteresowaniem, m.in. polskich sióstr zakonnych w Wiecznym Mieście.

Oprócz Polski, Ekstremalna Droga Krzyżowa organizowana jest również na ulicach miast w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Islandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii, Norwegii, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Słowacji, Ukrainie i w Ziemi Świętej. W Rzymie, podobnie jak w Polsce i innych krajach, będzie odprawiana w ostatni piątek poprzedzający Wielki Tydzień, a więc na tydzień przed nabożeństwem Drogi Krzyżowej, sprawowanym w rzymskim Koloseum pod przewodnictwem papieża.

KAI
fot. pixabay.com

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *