Orszak Trzech Króli w ok. 800 miastach w Polsce i na świecie

6 stycznia 2023 roku, zgodnie z kilkunastoletnią tradycją, ulicami kilkuset miejscowości przejdzie Orszak Trzech Króli zapraszając do radosnych, kolędowych obchodów Święta Objawienia Pańskiego. Królowie Azji, Europy i Afryki będą wędrować do Stajenki, gdzie pokłonią się Nowonarodzonemu Dzieciątku. Orszak 2023 odbędzie się w setkach polskich miejscowości oraz poza granicami kraju: m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii.

REKLAMA

Hasło tegorocznego orszaku – „Niechaj prowadzi nas gwiazda” – zwraca uwagę na gwiazdę, która była znakiem i przewodnikiem dla Mędrców w drodze do Jezusa. Wędrując za gwiazdą, uczestnicy pochodów będą śpiewać kolędy i zastanawiać się nad znaczeniem tego znaku wspomnianego w Ewangelii wg św. Mateusza. Będzie to zarazem forma włączenia się w obchody Roku Kopernikańskiego.

Jak co roku Orszakowi Trzech Króli towarzyszą liczne konkursy. Po raz pierwszy organizowana będzie także akcja pt. List do Dzieciątka Jezus, skierowana do dzieci, które zwracają się do Jezusa z intencjami. Szczegółowe informacje na stronie: orszak.org.

Podobnie jak rok temu, odbędzie się zbiórka na szkolę zawodową w Kenii, zlokalizowaną przy największym na świecie slumsie. Dzięki szkole uczniowie zdobywają zawód, który pozwala im zarobić na życie i rodzinę.

Orszak 2023 odbędzie się w setkach polskich miejscowości oraz poza granicami kraju: m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Kamerunie, Rwandzie i Zambii. Gdzie dokładnie odbędą się Orszaki można sprawdzić na mapie: orszak.org.

Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów setki tysięcy koron oraz śpiewników kolędowych, które będą darmowo rozdawane uczestnikom Orszaków.

Orszak w Warszawie

Trzej Królowie prowadzeni przez Gwiazdę wyruszą z Placu Zamkowego o 12:00. Tuż przed nimi do warszawskiego Betlejem wyjdą: Maryja Brzemienna, Józef i osiołek. Eskortę Maryi Brzemiennej stanowi pojazd z wojownikami Legionu Rzymskiego. Orszak rozpocznie się od tańców: dwóch smoków chińskich, Aniołów oraz Karawany Wielbłądów.

Mędrcy o godzinie 12:30 dotrą do Stajenki na pl. Piłsudskiego, gdzie pokłonią się Jezusowi oraz złożą Mu dary. Obecni na pl. Piłsudskiego będą mieli okazję zatańczyć poloneza do melodii kolędy „Bóg się rodzi”. Po zakończeniu orszaku będzie można posłuchać kolęd polskich i ukraińskich w wykonaniu zespołu Three Kings’ Band i Przyjaciele z Ukrainy. Z okazji wigilii Świąt Bożego Narodzenia dla prawosławnych zaprzyjaźnione firmy zorganizują stoisko z wigilijnymi ukraińskimi potrawami, którymi będą częstować chętnych.

Źródło: https://www.ekai.pl/orszak-trzech-kroli-w-ok-800-miastach-w-polsce-i-na-swiecie/
Fot. orszak.org

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *