W niedzielę dotrze do Polski Betlejemskie Światło Pokoju

W niedzielę 11 grudnia do Polski dotrze Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze i harcerki należący do Związku Harcerstwa Polskiego odbiorą od słowackich skautów. Uroczyste przekazanie odbędzie się o godz. 8.00 w Konkatedrze Siedmiu Boleści NMP w Popradzie na Słowacji.

REKLAMA

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. W Polsce Światło trafi nie tylko do Prezydenta RP, marszałków obydwu izb parlamentu, czy premiera, ale także do ludzi, organizacji i instytucji wspierających każdego dnia obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, aby podziękować za ich zaangażowanie i służbę.

W tym roku wydarzeniu towarzyszy przesłanie „Światło dla Ciebie”. – Pochylamy się nad tym, że Betlejemskie Światło Pokoju jest płomieniem „dla Ciebie”, a dzięki Tobie, płomieniem dla innych. Chcemy, aby każdy z nas zaopiekował się wewnętrznym Światłem troskliwie. Tylko dzięki byciu obecnym, rozważnym i ostrożnym Światło będzie mogło ciągle świecić – wyjaśnia Olga Junkuszew, rzeczniczka prasowa ZHP.

Płomień zapalony w grocie przemierza za sprawą skautów z całego świata długą drogę, by poprzez kraje i kontynenty dotrzeć m.in. do Polski. Od tego ognia zapalane są świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Caritas, które następnie trafiają do wielu środowisk, instytucji i domów, niosąc nadzieję i w symboliczny sposób rozpalając w każdym człowieku chęć pomagania innym.

W tym roku słowaccy skauci przekażą Światło Związkowi Harcerstwa Polskiego w Popradzie. Następnie po polskiej stronie odbędzie się msza święta w kaplicy w Ośrodku na Polanie Głodówka, po której harcerze i harcerki z całej Polski zabiorą Światło do swoich regionów.

W niedzielę o godz. 19.00 nastąpi też przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Ukrainie, co nastąpi na pasie granicznym przy przejściu Medyka-Szeginie.

„Zaopiekuj się zatem tym Światłem troskliwie. Bądź rozważny i ostrożny — tylko w ten sposób twoje Światło będzie mogło ciągle świecić. A jeśli w tym płomyku rozpoznajemy Jezusa, to tak samo musisz postępować ze swoją wiarą — pilnuj jej, nie zapomnij podsycać przez modlitwę, tak jak wymieniasz świeczkę, gdy się dopala. Osłaniaj od wiatru zła, który ją osłabia i może zgasić. To jest Światło dla ciebie, a dzięki tobie dla innych. Dziel się nim z drugim człowiekiem poprzez służbę tak, jak zapalasz płomień od płomienia” – tłumaczy ks. Marek Kiedrowicz, kapelan Chorągwi Gdańskiej ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.

Każdego roku wybrane dziecko odbiera Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją stało się, że ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 100 tys. członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 tys. instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok.

Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.

Źródło: https://www.ekai.pl/w-niedziele-dotrze-do-polski-betlejemskie-swiatlo-pokoju/
Fot. ZHP

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *