Solidarność polskiego Kościoła z Nikaraguą

Abp Stanisław Gądecki skierował list do kard. Leopoldo José Brenes Solórzano zapewniając wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Nikaragui o solidarności i modlitwie.

REKLAMA

 

Abp Gądecki w liście do abp. Brenes Solórzano przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który powiedział podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r.: „Przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania”.

Przewodniczący Episkopatu Polski podkreślił, że Polacy dobrze rozumieją trudności, jakich doświadczają katolicy w Nikaragui, gdyż sami przez ponad 50 lat musieli się zmagać z systemem komunistycznym. „Jednak pośród trudności, z siły duchowej naszego narodu zrodziła się nadzieja – Solidarność, która była zwiastunem wolności” – napisał.

Na zakończenie listu abp Gądecki zacytował słowa św. Jan Paweł II z Placu Piłsudskiego w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. „I my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui” – dodał Przewodniczący Episkopatu Polski.

Publikujemy pełną treść listu:

Eminencjo,

od pewnego czasu jesteśmy świadkami pogłębiającego się konfliktu w Nikaragui. W tej trudnej sytuacji zapewniamy wiernych i pasterzy Kościoła katolickiego w Waszym kraju o naszej solidarności i modlitwie.

Jednocześnie pragniemy przypomnieć – aktualne również obecnie – słowa naszego rodaka św. Jana Pawła II, który podczas swej wizyty w Nikaragui 4 marca 1983 r. powiedział: „Przywiodła mnie do Nikaragui misja o charakterze religijnym: przybywam tu jako orędownik pokoju, przybywam, aby podtrzymać nadzieję, przybywam jako sługa wiary, by wiernych umocnić w wierności Chrystusowi i jego Kościołowi; po to, by pokrzepić was słowem miłości, która napełnia dusze uczuciami braterstwa i pojednania”.

Polacy dobrze rozumieją trudności jakich doświadczają katolicy w Nikaragui, gdyż sami przed pond 50 lat musieli się zmagać z systemem komunistycznym. Jednak pośród trudności, z siły duchowej naszego narodu zrodziła się nadzieja – Solidarność, która była zwiastunem wolności.

Jak św. Jan Paweł II modlił się w intencji Polski: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”, tak i my modlimy się, aby zstąpił Duch Święty i odnowił oblicze Nikaragui.

W Chrystusie,

+ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE)

____________________

Jego Eminencja
Kard. Leopoldo José Brenes Solórzano
Arcybiskup Metropolita Managui
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Nikaragui

źródło: episkopat.pl
fot. episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *