Co dalej po synodzie? Jak wspierać odnowę parafii?

Po zakończeniu etapu konsultacji na poziomie parafii i diecezji w wielu osobach świeckich i duchownych pojawiło się pytanie „Co dalej?”. Na stronie synod.org.pl można zmierzyć się z tym pytaniem – informuje Rafał Dziedzic, autor tego głównego serwisu poświęconego synodowi o synodalności w Polsce.

REKLAMA

Na stronie tej powstała sekcja „Co dalej po Synodzie” synod.org.pl/co-dalej. Na pytanie „Co dalej po Synodzie” można odpowiedzieć na wiele różnych sposobów. – My zdecydowaliśmy się podzielić odpowiedzi na trzy poziomy: diecezji, parafii i rodziny – informuje Rafał Dziedzic.

Na stronie poświęconej parafiom (której patronem medialnym została Katolicka Agencja Informacyjna) przygotowano listę wspólnot parafialnych, które mogą być dla wszystkich uczestników synodu inspiracją i zachętą do przekształcania „punktów świadczenia usług religijnych” w prawdziwe wspólnoty uczniów Jezusa.

– Przy każdej parafii znajduje się opis podejmowanych działań oraz dane kontaktowe na księdza proboszcza, który jest chętny aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Wystarczy zadzwonić lub napisać maila i umówić się na spotkanie – tłumaczy autor strony.

Na stronie synod.org.pl/co-dalej-po-synodzie-parafie znajdują się również opisy programów wspierających odnowę parafii.

„Synod obudził w wielu świeckich i duchownych, wierzymy w to głęboko, pragnienie odnowienia parafii: tego jak jest zarządzana, jak podejmowane są decyzje, jak świeccy angażują się w jej życie, jak jest postrzegana przez większość parafian. Pragniemy, aby parafia stała się rzeczywistą wspólnotą. Naszą małą ojczyzną. Miejscem w którym wzrastamy, pomagamy sobie wzajemnie, umacniamy w wierze” – czytamy na stronie.

U podstaw informacji o konkretnych narzędziach odnowy życia wspólnotowego w parafii leży założenie, że warto uczyć się od praktyków: proboszczów i świeckich liderów, którzy dążą do stworzenia – już od wielu lat – właśnie takich wspólnot parafialnych.

„Wierzymy, że wśród polskich parafii jest wiele takich, które mogą być dla nas wszystkich inspiracją i źródłem praktycznych wskazówek co zrobić, aby urzeczywistnić nasze marzenia. Nie są to parafie “idealne”, w których wszystko funkcjonuje perfekcyjnie – taka doskonałość czeka na nas w niebie. Ale są to parafie prowadzone przez osoby, które konsekwentnie, dzień po dniu, starają się z nich uczynić prawdziwe wspólnoty za jakimi tęsknimy. Dlatego, wierzymy w to mocno, wiele się od nich możemy nauczyć” – tłumaczy autor strony.

W serwisie widnieje zatem mapa, która zawiera informacje o takich właśnie parafiach. Są tam prezentowane także informacje o podejmowanych w parafiach inicjatywach posynodalnych – mogą być one inspiracją dla innych parafii jak zagospodarować entuzjazm, który został obudzony przez Synod o synodalności.

Zgłoszenia kolejnych inicjatyw parafialnych można kierować pod adresem mailowym synod.org.pl@gmail.com lub kontakt@synod.org.pl

Źródło: https://www.ekai.pl/co-dalej-po-synodzie-jak-wspierac-odnowe-parafii/
Fot. Dylan Gillis / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *