Małżeństwa i rodziny z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę

38. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się na Jasnej Górze 23 i 24 września. W tym roku jest to przypomnienie, że rodzina jest wspólnotą pokoju. Mowa będzie m.in. o dialogu, który jest drogą miłości i zawsze w rodzinie jest potrzebny. Pielgrzymka od lat gromadzi nie tylko przedstawicieli „domowego Kościoła”, ale także osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin.

REKLAMA

– Chcemy pochylić się nad dialogiem, który jest potrzebny w małżeństwie i rodzinie. Widzimy wiele problemów, które dotykają nie tylko samych małżonków, ale też relacji rodzice-dzieci. One ogniskują się wokół rozmowy czyli dialogu – zauważył bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny.

Jego zdaniem, „tracimy naturalną łączność między sobą”. – Może wynika to z braku czasu, mamy tyle na głowie, może ze złej organizacji codziennego życia, a może nie chcemy ponosić tak wielkiej odpowiedzialności – rozważa bp Śmigiel. Podkreśla jednak, że rodzina i sprawy z nią związane są najważniejsze. – Dialogu trzeba się ciągle uczyć i trzeba sobie uświadamiać, że w rodzinie musimy być obok siebie. Chodzi o to, żeby wspólnie się bawić, dyskutować, a nawet się spierać, żeby nieporozumienia załatwiać w rodzinie, a nie pozwalać, by inne środowiska miały rozwiązywać nasze konflikty – podkreślił biskup.

– Pielgrzymka jest dla nas niezwykle ważna, bo stanowi podsumowanie i ukoronowanie całorocznej troski Kościoła o małżeństwa i rodziny w diecezjach poprzez pracę duszpasterstw rodzin – powiedział przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny. Jak zaznaczył na Jasną Gorę przybywają przedstawiciele poszczególnych diecezji, aby wspólnie modlić się, ale też, by dzielić się doświadczeniami. Na sobotnie spotkanie przyjeżdżają duszpasterze, doradcy życia rodzinnego i rozmawiają o tym, co w posłudze Kościoła w obszarze rodzinnym jest najważniejsze.

Pielgrzymka małżeństw i rodzin rozpocznie się w sobotę Mszą św. o godz. 15.30 w Kaplicy Matki Bożej. Wezmą w niej udział doradcy życia rodzinnego. Na godz.19.30 zaplanowano drogę krzyżową po Wałach, a po niej udział w Apelu Jasnogórskim.

W niedzielę od godz. 9.00 w Sali o. Kordeckiego rozpocznie się spotkanie „Dialog drogą miłości” w narzeczeństwie, małżeństwie oraz związkach nieuregulowanych w Kościele. Mowa będzie m.in. o tym na czym polega autentyczny dialog, do czego prowadzi i jak się go nauczyć. Wśród prelegentów małżonkowie Irena i Jerzy Grzybowscy, Beata i Andrzej Marciniakowie oraz Małgorzata i Paweł Świdzińscy. Mszę św. poprzedzi o 10.30 różaniec w intencji małżeństw i rodzin.

Eucharystii na Szczycie o godz. 11.00 przewodniczyć ma bp warszawsko-praski Romuald Kamiński. Podczas Mszy nastąpi odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego i zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Polski.

Organizatorem pielgrzymki jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.

Źródło: https://www.ekai.pl/malzenstwa-i-rodziny-z-calej-polski-pielgrzymuja-na-jasna-gore/
Fot. ©Mazur / episkopat.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *