Za nami diecezjalna konferencja katechetyczna 2022

W związku z rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej zaprosił katechetki i katechetów świeckich, siostry zakonne oraz dekanalnych wizytatorów nauczania religii do udziału w diecezjalnej konferencji katechetycznej.

REKLAMA

Doroczne spotkanie katechetów diecezji pelplińskiej rozpoczęło się w sobotę, 3 września 2022 roku o godz. 10.00 w Bazylice Katedralnej w Pelplinie, Mszą Świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup pelpliński Ryszard Kasyna. Mszy Świętej koncelebrowali księża wizytatorzy.

Podczas Mszy św. biskup pelpliński Ryszard Kasyna podkreślił, że mimo trudnych pytań uczniów „nie wolno na nich się obrażać”.

Msza św. była celebrowana w bazylice katedralnej. Wśród koncelebransów był biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

W homilii biskup pelpliński Ryszard Kasyna przypomniał, że jako Kościół „mamy nauczać, ewangelizować i katechizować, starając się, aby Boże prawdy znalazły drogę do serca człowieka”. Dodał życzenie, „aby trud głoszenia Ewangelii był wyrazem naszej miłości i osobistej wiary”.

Bp Kasyna zauważył trudności w głoszeniu wiary we współczesnym świecie, który „lansuje życie bez zobowiązań, bez odpowiedzialności a przez to bez miłości”.

Hierarcha podkreślił, że „nie wystarczy tylko wiedzieć czego należy nauczać, ale trzeba przede wszystkim pomóc uczniom odkryć Jezusa Chrystusa i pomóc im w Niego uwierzyć”.

Nawiązując do różnorakich trudności, które uczniowie napotykają w swoich domach, w tym nałogi i przemoc, kaznodzieja stwierdził, że „katecheta może być tym jedynym człowiekiem, który uczniowi ofiaruje swój czas, wysłucha go,  zrozumie i udzieli duchowego wsparcia”.

Biskup pelpliński apelował również, aby katecheci „nie ulegali zniechęceniu” i w tych trudnych dla posługi Kościoła czasach mieli odwagę „podjąć ryzyko konfrontacji, nie obrażać się na kłopotliwe pytania zadawane przez uczniów”, „nie wolno na nich się obrażać”, dodał.

Duchowny zachęcał również do modlitwy „za powierzonych nam młodych ludzi”

Po Mszy św. prelekcję na temat „Nauczanie religii w szkole – spojrzenie z perspektywy 30-tu lat doświadczeń” wygłosił ks. prof. Roman Buchta z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego  w Katowicach.

W spotkaniu uczestniczyło kilkuset katechetów świeckich i duchownych z całej diecezji.

Galeria zdjęć TUTAJ.

Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. bpa Ryszarda Kasyny
– Rozmowy z katechetami

Źródło: https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/10096-diecezjalna-konferencja-katechetyczna-2022

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *