Już wkrótce odbędzie się Misyjny Synod Dzieci

Rok 2022 jest szczególnym czasem dla Papieskich Dzieł Misyjnych. Świętujemy bowiem 400-lecie Kongregacji Ewangelizacji Narodów (dzisiaj jest to już Dykasteria ds. Ewangelizacji), której podlegają PDM na całym świecie, 200-lecie założenia Dzieła Rozkrzewiania Wiary i 100-lecie nadania Dziełu Rozkrzewiania Wiary, Dziełu św. Piotra Apostoła i Dziełu Misyjnemu Dzieci przydomka „papieskie”. Jest to zatem okazja do radości i świętowania. Wraz z dziećmi formującymi się w swoich diecezjach w duchu misyjnym Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci będziemy świętować już 17 września 2022 roku w Warszawie na Misyjnym Synodzie Dzieci, w kampusie UKSW przy ul. Dewajtis 5.

REKLAMA

Gośćmi specjalnymi naszego spotkania będą przedstawiciele Ojca Świętego: s. Roberta Tremarelli, sekretarz generalny PDMD z Watykanu, oraz abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, oraz przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski ks. bp Jan Piotrowski. Będą z nami również goście ze Słowacji – o. Ivan Kňaze, dyrektor krajowy PDM w tym kraju, wraz z przedstawicielami tamtejszych „misyjnych ziarenek” – odpowiednikami naszych ognisk misyjnych.

Wpisując nasze wydarzenie w synodalną drogę Kościoła zainicjowaną przez papieża Franciszka, wraz z delegatami (i jednocześnie reprezentantami) z 33 diecezji w Polsce i jednej ze Słowacji będziemy zarówno świętować, jak i pracować nad synodalnymi postulatami.

Będzie możliwość spotkania i poczucia się wspólnotą. Będzie to także możliwość wymiany doświadczeń, jak działają ogniska misyjne w diecezjach. Wspólnie będziemy poszukiwać nowych sposobów na to, aby jeszcze bardziej budzić siebie i innych do misji. Hasło spotkania to: „Z Ojcem Świętym budzimy do misji”. Mamy synodalne logo, hymn i taniec oraz specjalny numer „Świata Misyjnego”, który w całości poświęcony jest synodalnemu spotkaniu.

Wspiera nas ekipa dobrze przygotowanych wolontariuszy. Nie zabraknie stanowisk zabawy i nauki przygotowanych przez żołnierzy WP, policji, straży pożarnej, ratowników medycznych i wolontariuszy misyjnych z kilku znanych wolontariatów. Na to wydarzenie przygotowywaliśmy się ponad dwa lata. Podczas formacji dzieci zdobywały przez ten czas wiedzę na temat tego, czym jest synod, układały synodalną drogę, zostawiając na niej konkretne ślady swojej działalności na rzecz misji. Synodalne spotkanie zostało przygotowane wraz z Wydziałem Misjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Synod już wkrótce! Z Ojcem Świętym budzimy do misji!

MODLITWA SYNODALNA

Panie Jezu, który jesteś DROGĄ, pomóż nam odkryć, w jaki sposób mamy przychodzić d Ciebie, by Cię poznać, a później nieść Ciebie innym.
Panie Jezu, który jesteś PRAWDĄ, dodawaj nam odwagi, abyśmy zawsze w prawdzie przyznawali się do Ciebie i każdego dnia byli Twoimi świadkami.
Panie Jezu, który jesteś ŻYCIEM, spraw, byśmy zawsze żyli w Twojej ożywiającej miłości i od Ciebie czerpali siły do bycia misjonarzami przez modlitwę, naukę i pomoc innym.
Niech Duch Święty często nam przypomina, że jesteśmy jednym KOŚCIOŁEM, niezależnie od tego w jakiej części świata żyjemy.
A Maryja, Twoja i nasza Mama, niech trzyma nas za rękę i pomaga iść za Tobą.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Źródło: https://episkopat.pl/17-wrzesnia-misyjny-synod-dzieci/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *