33. Międzynarodowy Festiwal Młodych pod znakiem pokoju

W dniach 1-6 sierpnia już po raz 33. odbędzie si w Medziugoriu w Bośni i Hercegowinie Międzynarodowy Festiwal Młodych (po chorwacku „Mladifest”). W związku z obecną wojną na Ukrainie skupi się on na zaangażowaniu w sprawę pokoju i będzie nawiązywał do słów Pana Jezusa z Ewangelii św. Mateusza: „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie ukojenie” (11, 28-30) – zapowiedział na konferencji prasowej miejscowy proboszcz o. Marinko Sakota OFM. Zaznaczył, że W tym roku po raz pierwszy gośćmi specjalnymi Festiwalu będą m.in. biskup Mostaru-Duvna – Petar Palić i wybrany przed rokiem minister generalny Zakonu Franciszkanów o. Massimo Fusarelli.

REKLAMA

Program „Mladifestu” opiera się na sprawdzonych wzorach: rano, po porannej modlitwie uwielbienia, planowane są katechezy i świadectwa wiary, po obiedzie i przerwie popołudniowej znów świadectwa, różaniec i Eucharystia, a następnie w godzinach nocnych na przemian procesje, rozważania tajemnicy krzyża, adoracja eucharystyczna i przedstawienie sceniczne. Ze względu na panujące obecnie upały inne wydarzenia, jak wielka Msza św. na Górze Objawienia Podbrdo czy Droga Krzyżowa na górze Križevac odbędą się we wczesnych godzinach porannych.

Wszystkie te punkty programu będą tłumaczone równolegle na 18 języków, w tym angielski, niemiecki, języki romańskie i słowiańskie, a także koreański, arabski, mandaryński i kantoński.

Po Festiwalu bez udziału pielgrzymów z zagranicy w 2020 i w nieco skromniejszej wersji w ubiegłym roku, w tym roku Medziugorie spodziewa się ponownie od 40 do 50 tys. uczestników, jak to bywało przed pandemią – powiedziała austriackiej agencji katolickiej Kathpress Vikica Dodig, szefowa niemieckojęzycznych grup pielgrzymkowych. Zwróciła przy tym uwagę na wzrost liczby pielgrzymów również z okazji innych wielkich wydarzeń: na przykład w ciągu dwóch dni 24 i 25 czerwca, kiedy w Medziugorju tradycyjnie obchodzona jest kolejna rocznica rozpoczęcia objawień maryjnych, rozdano 95 tys. komunii, mimo że obchody nie były szeroko zapowiadane.

Do 2019 przybywało na spotkania do 50 000 uczestników z ponad 100 krajów. Liczba ta znacznie zmalała w ostatnich latach ze względu na pandemię koronawirusa i ograniczyła się głównie do okolicznej młodzieży. W tym roku udział w „Mladifeście” zgłosiły osoby z 80 krajów, przy czym bardzo licznie reprezentowane będą kraje słowiańskie. Ponadto oczekuje się, że do Medziugoria przyjedzie wielu młodych ludzi z tego regionu.

Po raz pierwszy na Festiwalu Młodzieży będzie obecny arcybiskup Aldo Cavallegii – nowy specjalny wysłannik papieża Franciszka do tego miejsca po śmierci w 2021 abp. Henryka Hosera (mianowanego w 2017). Również po raz pierwszy przyjedzie do Medjugoria biskup diecezji Mostaru-Duvno (na której terenie znajduje się to sanktuarium) Petar Palić.

Dwaj jgeo poprzednicy: Pavao Žanić i (do 2020 roku) Ratko Perić byli co najmniej sceptycznie (a nawet wrogo) nastawieni do powtarzających się tam objawień maryjnych. Jednakże oecny jego następca, wspomniany Petar Palić, wkrótce po objęciu swego urzędu we wrześniu 2020 roku podkreślił dobre porozumienie z ówczesnym delegatem papieskim abp. H. Hoserem (1942-2021) i już kilkakrotnie odwiedził to miejsce, np. przy okazji bierzmowania, nabożeństw czy ostatnio w marcu podczas wizyty szefa dyplomacji watykańskiej arcybiskupa Paula Richarda Gallaghera. Nowością jest natomiast zapowiadany udział biskupa w obchodach święta młodzieży.

Medziugorie w Hercegowinie jest dziś jednym z największych na świecie katolickich miejsc pielgrzymkowych. Stało się ono znane dzięki relacjom o objawieniach maryjnych, które od 24 czerwca 1981 przeżywała (i przeżywa do dzisiaj) grupa miejscowych wizjonerów. Objawienia nie zostały do dziś oficjalnie uznane przez Kościół, ale były przedmiotem badań przez kilka komisji powołanych zarówno przez Kościół lokalny, jak i przez Stolicę Apostolską. Żaden z papieży nie wypowiedział się jeszcze na temat ich prawdziwości. W 2019 Franciszek zezwolił na pielgrzymowanie do Medziugorja, potwierdzając duszpasterską wartość tego miejsca, a w 2020 po raz pierwszy napisał list do uczestników kolejnego „Mladifestu”. Choć kościół parafialny w Medziugorju nadal nie ma statusu sanktuarium, to przed pandemią przybywały tam nawet 3 mln pielgrzymów rocznie.

Źródło: https://www.ekai.pl/33-miedzynarodowy-festiwal-mlodych-pod-znakiem-pokoju/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *