Diecezja pelplińska ma pięciu nowych kapłanów

REKLAMA

W sobotę, 28 maja 2022 roku, na Mszy świętej w bazylice katedralnej w Pelplinie, Biskup diecezjalny Ryszard Kasyna udzielił pięciu diakonom sakramentu święceń w stopniu prezbiteratu. To piękne i ważne wydarzenie w życiu wspólnoty diecezjalnej, która od dzisiaj może cieszyć się pięcioma nowymi szafarzami sakramentów i słowa Bożego.


Nowi księża to:
– Ks. Patryk Jutrzenka Trzebiatowski z parafii pw. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela w Chojnicach
– Ks. Rafał Okroj z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach
– Ks. Patryk Wyka z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim
– Ks. Błażej Wołowicz z parafii pw. Świętego Michała Archanioła w Dabrówce k. Sępólna Krajeńskiego
– Ks. Bartosz Pepliński z parafii św. Antoniego Padewskiego w Dziemianach


Biskup pelpliński Ryszard Kasyna w homilii powiedział, że kapłan „winien być nosicielem Bożego Imienia, jest transparentem i fotografią Imienia Pana Boga”.

Uroczysta liturgia zgromadziła ponad stu księży i bardzo wielu świeckich, którzy po okresie pandemii mogli teraz wypełnić pelplińską katedrę.

Obrzęd święceń poprzedziło przedstawienie kandydatów oraz homilia głównego celebransa.

Bp Kasyna podkreślił „rodzinny charakter” uroczystości z powodu obecności wspólnoty seminaryjnej, a także rodzin, proboszczów parafii pochodzenia nowych prezbiterów a także wielu ich znajomych i przyjaciół.

Biskup pelpliński w homilii przypomniał, że kandydaci do święceń „dobrowolnie wybrali przynależność do Jezusa Chrystusa” a „kapłan to człowiek, który zna imię Boga”, mówił hierarcha. Dodał, że kapłan „z Imieniem Boga idzie do drugiego człowieka” i „winien być nosicielem Bożego Imienia, jest transparentem i fotografią Imienia Pana Boga”.

Kaznodzieja akcentował dalej, że „kapłani są znienawidzeni przez tych, którzy chcą porządek świata ułożyć według swej własnej woli, chcą być panami świata, nadając tylko swoje prawa i normy”. W tym kontekście biskup przypomniał zamach na św. Jana Pawła II w 1981 roku. Bp Kasyna wskazał również, że odrzucenie Boga właśnie rodzi „nienawiść do Kościoła i kapłanów”.

Zwracając się do święconych prezbiterów powiedział: „Jesteście posłani do wszystkich, do miast i wsi, do obcych i do swoich rodzin, bo często i tam można spotkać niechęć i niezrozumienie”. Hierarcha dodał, że nowi księża zawdzięczają dar święceń „nie swoim talentom, umiejętnościom, zasługom, ani nawet woli przełożonych, ale Temu, który ich wybrał”. Apelował: „obyście nie chcieli zbawiać świata i człowieka po swojemu, ale na sposób Boży”.

Na zakończenie homilii bp Kasyna prosił obecnych o żarliwą modlitwę za kapłanów, „aby Pan ustrzegł ich od złego”.

Po miesięcznych wakacjach neoprezbiterzy diecezji pelplińskiej zostaną posłani do wakacyjnej pomocy duszpasterskiej a od końca sierpnia rozpoczną posługę na swoich pierwszych parafiach.

W wypowiedziach dla Radia Głos nowi księża dzielili się świadectwem o powołaniu. Ks. Bartosz Pelpliński przyznał, że miał inne plany na życie, ale „Pan Bóg tak zadziałał, iż na jego drodze postawił kapłana, „który pokazał miłość Bożą, piękno Eucharystii”. Ks. Patryk Wyka wyznał, że „chce swoje kapłańskie życie kształtować na wzór Serca Jezusowego” i pragnie, aby to Serce cały czas formowało jego serce.


Kapłaństwo prezbiterów udzielane jest przez specjalny sakrament, mocą którego prezbiterzy, dzięki namaszczeniu Ducha Świętego, zostają naznaczeni szczególnym znamieniem i wskutek tego upodabniają się do Chrystusa Kapłana, tak iż mogą działać w osobie Chrystusa Głowy. Ich posługiwanie rozpoczyna się od głoszenia Ewangelii, a siłę i moc czerpie z ofiary Chrystusa. Prezbiterzy, czy to oddając się modlitwie i adoracji, czy przepowiadając słowo, czy składając Ofiarę eucharystyczną i udzielając pozostałych sakramentów, czy też wykonując inne posługi dla ludzi, przyczyniają się zarówno do pomnożenia chwały Bożej, jak i do tego, aby ludzie postępowali w życiu Bożym. Dlatego szczególnej trosce modlitewnej powierzmy wszystkich powołanych do służby w Kościele.
Niech Dobry Pasterz da swojemu ludowi świętych kapłanów!


Zobacz film TUTAJ.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/diecezja-pelplinska-ma-pieciu-nowych-ksiezy/
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9828-diecezja-pelplinska-ma-5-nowych-kaplanow


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *