37. rocznica Porozumień Sierpniowych

Rok 1980 był przełomowy dla współczesnej historii naszego kraju i całej Europy. W Polsce zaczęły się strajki: Lublin Szczecin, Gdańsk. Wszystko z powodu coraz większych ograniczeń, które nakładała na obywateli władza ludowa. Polacy podjęli kolejną próbę obalenia komunizmu.

REKLAMA

Do protestujących pracowników fizycznych dołączyli intelektualiści, którzy stworzyli Komisję Ekspertów pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego. Wspólnie domagano się spełnienia postulatów, takich jak stworzenie niezależnych związków zawodowych i uwolnienie więźniów politycznych.

W niedzielę 31 sierpnia 1980 roku, przy eksplozji społecznego entuzjazmu, przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski w stoczniowej sali BHP, podpisali porozumienie, mające gwarantować spełnienie robotniczych żądań.

Porozumienia sierpniowe spowodowały lawinę gwałtownych zmian, które doprowadziły do obalenia systemu komunistycznego. Dzięki odwadze i bohaterstwie wielu Polaków wspólnie udało się pokonać zależny od Rosji rząd i stworzyć podwaliny pod budowę demokratycznego państwa polskiego.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *