Katolicka Sieć Prawodawców debatuje o aktualnych problemach świata (KAI)

Wśród tematów omawianych w dniach 24-27 sierpnia we Frascati pod Rzymem, w centrum konferencyjnym salezjanów Villa Tuscolana będzie problematyka uchodźców i migrantów oraz prawa człowieka i prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Sesja Katolickiej Sieci Prawodawców (International Catholic Legislators Network/ICLN) spotyka się już po raz ósmy. Ci  politycy z różnych krajów świata zajmą się także problemem nadużyć seksualnych w kręgach kościelnych.ICLN została założona w 2010 roku z inicjatywy arcybiskupa Wiednia, kard. Christopha Schönborna i członka brytyjskiej Izby Lordów Davida Altona z intencją wspierania wartości chrześcijańskich w sferze politycznej. W skład grupy wchodzą katoliccy politycy i prawnicy z ponad 20 krajów, uczestniczący w stanowieniu przepisów prawnych. Organizacja ma swoją siedzibę w austriackim Trumau, a jej szefem jest rektor tamtejszego Międzynarodowego Instytutu Katolickiego (ITI), Christiaan Alting von Geusau.

REKLAMA

Na konferencję we Frascati przybędzie ok. 220 polityków z 30 krajów. Jeden z referatów odnoszący się m.in. do chrześcijańskiego obrazu człowieka wobec dzisiejszych wyzwań, wygłosi kard. Schönborn. W niedzielę 27 sierpnia, po modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, z uczestnikami konferencji ICLN spotka się papież Franciszek.

– Referaty i obrady, bez udziału opinii publicznej, mają na celu wymianę informacji, ale także zachętę dla polityków, aby w swoich dziedzinach kierowali się zaangażowaniem chrześcijańskim – powiedział austriackiej agencji katolickiej Kathpress dyrektor ICLN, Alting van Geusau. Zwrócił uwagę, że istotnym elementem tego rodzaju spotkań są także nabożeństwa i wspólna modlitwa.

Jako przykład konkretnych inicjatyw w wyniku dorocznych konferencji we Frascati, Alting van Geusau wymienił pomoc Węgier dla prześladowanych chrześcijanom na Bliskim Wschodzie. Uczestniczący w ubiegłorocznej, 7 konferencji, premier Węgier Viktor Orban. Był wstrząśnięty relacjami syryjsko-prawosławnego patriarchy Ignacego Efrema II na temat dramatycznej sytuacji chrześcijan w regionie bliskowschodnim. Po powrocie do kraju premier Orban powołał urząd ds. pomocy chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, a jego szefem w randze wicesekretarza stanu został Tamas Török.

Katolicka Agencja Informacyjna

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *