W Bazylice Grobu Pańskiego odkryto starożytny ołtarz

Podczas prowadzonych ostatnio prac konserwatorskich w Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie przypadkowo natknięto się na stojącą w bocznym korytarzu kamienna płytę, która okazała się mensą głównego ołtarza z XII wieku. Pod pokrytą inskrypcjami z wielu wieków płytą o wymiarach 2,5 x 1,5 m odkryto misterne ozdoby, jakimi ozdabiano średniowieczne ołtarze w Europie.

REKLAMA


Amit Re`em, archeolog z Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków, w wywiadzie dla agencji Reutera zwrócił uwagę, że choć teraz nie można tego dojrzeć gołym okiem, ołtarz jest inkrustowany drogocennym marmurem i kawałkami szkła. Swego czasu ołtarz ten stanowił główny punkt bazyliki. – Ku niemu kierowały się oczy wszystkich wierzących, przybywających pielgrzymów i wokół niego odbywały się najważniejsze obrzędy liturgiczne – stwierdził naukowiec.

Z kolei Ilya Berkovich z Austriackiej Akademii Nauk wskazał na wyjątkową wartość odkrytej obecnie, kamiennej płyty, która zdobiona jest metodą „Cosmatesque”. Nazwa pochodzi od rodziny rzymskich rzemieślników-artystów Cosmatich w XII w., którzy tworzyli podobne dzieła sztuki m.in. w Bazylice św. Jana na Lateranie. „Metoda ta łączy w sobie sztukę klasyczną, bizantyjską a nawet wczesnoislamską. Polega ona na wykonywaniu wgłębień w podłożu kamiennym i wklejaniu w nie odpowiednio przyciętych płytek z różnych, zwykle cennych materiałów, w tym wypadku głównie z barwionego marmuru” – wyjaśnił specjalista z Austrii.

Obaj naukowcy uważają, że odkryta mensa ołtarzowa podchodzi z czasów wypraw krzyżowych, których uczestnicy zbudowali tam główny ołtarz w 1149 r. Stanowił on centrum liturgii katolickiej aż do czasów opuszczenia Jerozolimy przez krzyżowców (Królestwo Jerozolimskie przestało istnieć w 1291 wraz z upadkiem jego ostatniej twierdzy w Akce). Później ołtarz ten służył prawosławnym Grekom do 1808, gdy w Bazylice wybuchł pożar. Ocalały blat ołtarza odłożono na boczny korytarz i o nim zapomniano.

Arcybiskup Konstantyny Arystarch, sekretarz prawosławnego Patriarchatu Jerozolimy, wyraził radość z powodu tak dużego odkrycia. „Te prace, wykonane przez ludzi sztuki, a później odkryte przez archeologów (…) przyczyniają się do wzrostu naszej wiary i upewniają nas co do miejsca, w którym Jezus Chrystus został ukrzyżowany, pochowany i powstał z martwych” – powiedział duchowny agencji Reutera.


Źródło: https://www.ekai.pl/w-bazylice-grobu-panskiego-odkryto-starozytny-oltarz/
Fot. Pixabay.com


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *