Pelplin: Msza Krzyżma w bazylice katedralnej A.D. 2022

W Wielki Czwartek, 14 kwietnia 2022 r. Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył Mszy Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie. [GALERIA ZDJĘĆ]

REKLAMA


Podczas Mszy św. Krzyżma w bazylice katedralnej w Pelplinie biskup pelpliński Ryszard Kasyna powiedział do kapłanów: „Jezus bierze pod swoją odpowiedzialność każdego z nas, jesteśmy chlebem w rękach Mistrza”.

Na Liturgii przedpołudniem Wielkiego Czwartku zgromadziło się około 350 księży. Wśród koncelebransów był również biskup pomocniczy Arkadiusz Okroj.

W homilii bp Kasyna zauważył, że Apostołowie pozostali przy Chrystusie, gdyż „byli zauroczeni Obliczem Najwyższego Kapłana”.

Hierarcha ukazał obraz Jezusa, który często posługuje się chlebem. Błogosławi go, ale często też rozmnaża i rozdaje: „Najwyższy Kapłan z chlebem w ręku”, mówił kaznodzieja. Zwracając się do księży, biskup pelpliński zauważył, że „Jezus bierze pod swoją odpowiedzialność każdego z nas, jesteśmy chlebem w rękach Mistrza”.

„Jezusowe dłonie są bezpieczną przystania dla każdego z nas”, mówił dalej główny celebrans. „On zawsze jest stały, niezmienny w swej łaskawości i zawsze jest Dawcą nadziei”, kontynuował hierarcha.

W końcowej części homilii bp Kasyna podkreślił: „najpierw mamy wziąć do ręki miednicę i prześcieradło, potem dopiero pouczać” i zachęcał, aby służba, teraz także ofiarom wojny na Ukrainie, była codziennym stylem życia każdego księdza.

Księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Zgodnie z liturgią biskup poświęcił olej chorych, olej katechumenów i krzyżmo.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
Homilia bpa Ryszarda Kasyny 14.04.2022 r.,
Wypowiedzi księży (ks. prałat Józef Talkowski, ks. kan. dr Sławomir Ałaszewski, ks. Tomasz Szmaglik)


Źródło:
https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9702-msza-krzyzma-w-bazylice-katedralnej-w-pelplinie-a-d-2022
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/msza-krzyzma-w-pelplinskiej-katedrze/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *