Rozpoczynają się 3. Europejskie Katolickie Dni Społeczne

W cieniu wojny na Ukrainie rozpoczną się 17 marca w Bratysławie 3. Europejskie Katolickie Dni Społeczne. Do niedzieli 20 marca 150 przedstawicieli Kościoła oraz polityków i naukowców z całej Europy będzie dyskutować w stolicy Słowacji nad wyzwaniami społecznymi oraz drogami odnowy naszego kontynentu.

REKLAMA


Organizatorami konferencji są Watykan, Rada Konferencji Biskupów Europy (CCEE), Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) oraz Konferencja Biskupów Słowacji. Obrady poświęcone tematyce Europy po pandemii otworzą oficjalnie pierwszy wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Othmar Karas i wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Dubravka Šuica z Chorwacji. Jednym z głównych referentów będzie sekretarz Papieskiej Rady Kultury, bp Paul Tighe.

Jako uczestnik konferencji był zapowiedziany kard. Michael Czerny, kierujący watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. Jednak Watykan poinformował, że kardynał wyjeżdża 16 marca na Słowację i w kolejnych dniach będzie w regionie granicznym słowacko-ukraińskim. Kilka dni temu kard. Czerny przebywał przez trzy dni w regionie granicznym między Węgrami i Ukrainą spędził już trzy dni na pograniczu węgiersko-ukraińskim, aby okazać bliskość papieża z uchodźcami i ludnością walczącą na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie i jej konsekwencje będą również wyraźnie obecne na Dniach Społecznych w Bratysławie. Wśród prelegentów, zgodnie z programem, jest egzarcha apostolski dla greckokatolickich Ukraińców w Niemczech, bp Bohdan Dziurach. Przed rozpoczęciem Dni Społecznych arcybiskup Bratysławy Stanislav Zvolensky podkreślił, że pokojowe współistnienie narodów jest częścią nauki społecznej Kościoła. „Kościół musi dawać nadzieję również w obliczu obecnego konfliktu”, powiedział przewodniczący Konferencji Biskupów Słowacji. Jego zdaniem to, co się dzieje na Ukrainie, jest „lekceważeniem tego, czego uczy nas Ewangelia”.

Tematem Dni Społecznej jest: „Europa po pandemii: nowy początek”. W kontekście nauki społecznej Kościoła katolickiego będą omawiane wyzwania w takich dziedzinach jak rodzina i zmiany demograficzne oraz transformacja społeczno-ekologiczna. „Będzie to okazją do zaprezentowania katolickiej nauki społecznej społeczeństwu, w którym żyjemy. Spotkają się przedstawiciele Konferencji Biskupów z całej Europy, aby wspólnie zastanowić się nad tym, co w tych czasach może wnieść Kościół w życie naszych społeczeństw”, podkreślił abp Zvolensky.

Arcybiskup Bratysławy otworzy Dni Społeczne podczas liturgii sprawowanej w 17 marca w bratysławskiej katedrze św. Marcina. Następnego dnia będą przewiać przewodniczący CCEE, litewski arcybiskup Gintaras Grušas, przewodniczący COMECE, kard. Jean-Claude Hollerich oraz Othman Karas jako wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego. Obrady rozpoczną analizy dokonane przez Cecile Renouard, francuską filozofkę i etyczkę z Centre Sevres w Paryżu oraz Milosa Lichnera, przewodniczącego Europejskiego Centrum Teologii. Wśród mówców w kolejnych dniach obrad, które zakończą się 20 marca, będą m.in. słowacki minister pracy i spraw socjalnych Milan Krajnik, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia, abp Vincenzo Paglia oraz sekretarz generalna Caritas Europa, Maria Nyman. Wieczorem 18 marca Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na modlitwę ekumeniczną w katedrze św. Marcina.

Obrady są zorganizowane w systemie hybrydowym. Poszczególne punkty programu będą dostępne na żywo przez stronę internetową.

Pierwsze europejskie Dni Społeczne odbyły się w 2009 roku w Gdańsku pod hasłem „Solidarność – wyzwanie dla Europy”. Gospodarzem kolejnego spotkania na temat „Wiara chrześcijańska i przyszłość Europy” był Madryt.


Źródło: https://www.ekai.pl/rozpoczynaja-sie-3-europejskie-katolickie-dni-spoleczne/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *