550. rocznica poświęcenia pelplińskiej katedry

REKLAMA

W dniu dzisiejszym, 8 marca 2022 r. przypada 550. rocznica poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Pelplinie. Diecezja pelplińska powstała na mocy bulli św. Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 r. Wcześniej jej tereny znajdowały się w obrębie utworzonej w 1243 r. diecezji chełmżyńskiej. Od 1821 r. jej stolicą był Pelplin.


Katedrą diecezji jest bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będąca częścią bardzo starego opactwa cystersów (datującego się na XIII w.). Opactwo to wzbudzało uznanie i podziw wielu ważnych osobistości, m.in. polskich władców, którzy w nim gościli: Zygmunta III Wazy wraz z królewiczem Władysławem, Jana III Sobieskiego z Marysieńką i królewiczem Jakubem oraz królowej Eleonory.

Więcej o historii diecezji pelplińskiej.

Radio Głos przygotowało serię filmów (13 odcinków) prezentującą bazylikę katedralną w Pelplinie.

Dokument przygotował ks. Ireneusz Smagliński, który wykonał zdjęcia, jest lektorem i odpowiadał za montaż materiałów. W filmie wykorzystano źródła historyczne i opracowania pelplińskich historyków. Odcinki pojawiają się od 24 lutego na radiowym YouTube i Facebooku. Co tydzień (środy i soboty) premiery kolejnych części serii. 


Zobacz film TUTAJ:


Źródło:
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/550-rocznica-poswiecenia-pelplinskiej-katedry/

https://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9596-film-radia-glos-na-550-rocznice-konsekracji-pelplinskiej-katedry


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *