Abp Jędraszewski o żołnierzach niezłomnych

– Dopiero dzisiejsza Polska spełnia ich testament krwi, pamiętając o ich poniżeniu i próbach wyklęcia z narodowej pamięci – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w czasie Mszy św. sprawowanej z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

REKLAMA


Metropolita krakowski zwrócił uwagę, że wśród żołnierzy podziemia niepodległościowego rosło poczucie osamotnienia, bo mieli poczucie zdrady ze strony aliantów w Jałcie w 1945 r., walki zbrojne się nasilały, a podstępem aresztowano przywódców Państwa Podziemnego. Komunistyczna propaganda budowała czarną legendę na ich temat. – Zatruwano polskie serca i sumienia. Tak chciano doprowadzić, by stali się prawdziwie wyklęci, byśmy wyrzucili ich z naszych serc i gardzili nimi – mówił duchowny przypominając o bezimiennych grobach.

Abp Jędraszewski zaznaczył, że w przeciwieństwie do Apostołów niezłomni nie otrzymali za swego życia „stokroć więcej (…) domów, braci, sióstr, matek, dzieci i pól”. Podkreślił, że przełom zaczął następować dopiero od lat 90-tych XX wieku. Przykładem jest ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych dzięki inicjatywie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– Dopiero dzisiejsza Polska spełnia ich testament krwi, pamiętając o ich poniżeniu i próbach wyklęcia z narodowej pamięci – mówił abp Jędraszewski zaznaczając, że to bardzo trudny proces i zadanie. Zwrócił uwagę, że jeszcze dzisiaj, z ust niektórych polityków, w odniesieniu do żołnierzy niezłomnych, pojawiają się określenia wzięte z propagandy stalinowskiej.

Metropolita nazwał obecnie rządzących „duchowymi spadkobiercami” żołnierzy niezłomnych, którzy dziś walcząc w obronie Ukrainy na wszystkich areopagach świata, mają świadomość, że walczą z duchowymi spadkobiercami Stalina.

– Mamy do czynienia ze szczególną sztafetą pamięci i zmagań o wolność polskiego ducha – mówił metropolita krakowski wskazując, że najpierw owi niezłomni walczyli z imperium zła Stalina; potem, w latach 80-tych z imperium zła Związku Radzieckiego podjęła walkę „Solidarność” duchowo wspomagana przez św. Jana Pawła Wielkiego – walkę uwieńczoną zwycięską jesienią narodów 1989 r. – W tych dniach na naszych oczach na Ukrainie obraca się w gruzy – na pewno w sensie moralnym i to w skali globalnej – kolejne wcielenie imperium zła, tym razem w wydaniu Putina – mówił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski zaapelował o pełną żaru modlitwę o pokój i suwerenność dla Ukrainy, o zwycięstwo sprawiedliwości, o wieczną nagrodę dla żołnierzy niezłomnych, za tych wszystkich, którzy wierni ich pamięci i ich duchowego testamentu walczą obecnie o w pełni suwerenną i prawdziwie wolną Polskę, także w wymiarze duchowym.


Źródło: https://www.ekai.pl/abp-jedraszewski-o-zolnierzach-niezlomnych-dopiero-dzisiejsza-polska-spelnia-ich-testament-krwi/
Fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *