Modlitwa w kwaterze „Ł” w intencji Żołnierzy Niezłomnych

Przed Panteonem-Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych–Wyklętych w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odbyła się uroczystość w hołdzie żołnierzom podziemia antykomunistycznego. W okresie powojennym w kwaterze „Ł” potajemnie chowano ofiary zbrodni komunistycznych. Modlitwę w intencji Żołnierzy Niezłomnych poprowadził biskup polowy Wiesław Lechowicz.

REKLAMA


Uroczystości odbyły się z udziałem m.in. Jana Józefa Kasprzyka, szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prof. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy prezesa IPN, przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, m.in. marszałka-seniora Antoniego Macierewicza, Tadeusza Płażyńskiego, prezesa Fundacji „Łączka” oraz rodzin Żołnierzy Niezłomnych, grup rekonstrukcyjnych, wolontariuszy i mieszkańców Warszawy.

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że Żołnierze Niezłomni byli nie tylko obrońcami suwerenności Polski, ale także obrońcami cywilizacji łacińskiej, chrześcijańskiej. – Zapłacili za to ogromną cenę, uratowali Polskę przed całkowitą sowietyzacją. Rosja sowiecka wiedziała, że tu tężeje opór, że nie da się zrobić z Polski 17 republiki sowieckiej. Odnieśli zwycięstwo po latach, bo dla nas współczesnych są jasnym punktem odniesienia, są wyraźnym przykładem, jak kochać Polskę, jak poświęcić się dla niej, jak przenieść te wartości obecne w naszym kodzie kulturowym w przyszłość – powiedział.

Marszałek-senior Antoni Macierewicz podkreślił, że pamięć o Żołnierzach Niezłomnych musi stać się fundamentem kształtu naszego państwa i wojska, które musi pamiętać, że tradycję niepodległościową przekazali kolejnemu pokoleniu właśnie Żołnierze Niezłomni. Podkreślił rolę Kościoła w przechowaniu pamięci o niezłomnych. – Ci, którzy dzisiaj stoją na czele państwa polskiego, ale także cała polska młodzież musi przypomnieć wielką tradycję niepodległościową, musi przypomnieć, że nie ma innej ideologii, która jest rzeczywiście ważna dla państwa i narodu polskiego, jak niepodległość – powiedział.

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk, który prowadził prace poszukiwawcze na terenie kwatery „Ł”, podkreślił, że Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest dobrą okazją do tego, aby zadać sobie pytanie, kim dla nas są bohaterowie podziemia niepodległościowego. – Nie, jak o nich mówić, tylko gdzie dzisiaj są i kim są dla nas? Ja mogę odpowiedzieć tylko w imieniu pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Dla nas są, byli i pozostaną na zawsze bohaterami, których szczątków będziemy szukać, do końca, aż znajdziemy, będziemy robić to na kolanach, z namaszczeniem, będziemy spełniać swój obowiązek wobec nich – zadeklarował.

Prezes Fundacji „Łączka” zaapelował o dekomunizację Cmentarza Wojskowego, a także budowę panteonu narodowego na Powązkach. Powiedział, że tegoroczny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest ważny z punktu widzenia inwazji rosyjskiej na Ukrainę. – Dziś słyszymy podobną propagandę jak w 1939 r., kiedy mówiono o wyzwalaniu bratniego narodu. Dziś podobną narrację słyszymy wobec naszych braci Ukraińców. Możemy pokazać, jak się temu przeciwstawić. Polska była jedynym krajem, która przez dekady stawiała czoła sowietyzacji. Możemy powiedzieć, że Ukraińcy w nieszczęściu mają wiele szczęścia, bo ich walka odbywa się w świetle kamer i jupiterów, bo świat nie widział sowieckiego zniewolenia, które działo się w Polsce w 1939, 1944 czy 1945 i później – podkreślił.

Modlitwę w intencji żołnierzy niezłomnych odmówił bp Wiesław Lechowicz. Biskup polowy przypomniał postać ppłk. Łukasza Cieplińskiego, prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, zabitego strzałem w tył głowy 1 marca 1951 roku. Ppłk Ciepliński powiedział swoim współwięźniom przed wyprowadzeniem na egzekucję, że w chwili śmierci będzie trzymał w ustach medalik. – Większość Żołnierzy Wyklętych miała na ustach imię Boga, a w swoich sercach miłość do Ojczyzny. My również idąc ich śladami, sercem miłującym naszą Ojczyznę, skierujemy do Boga naszą modlitwę za Żołnierzy Niezłomnych o ich wieczne zbawienie, modlitwę za naszą Ojczyznę i modlitwę o pokój na Ukrainie – zachęcał bp Lechowicz.

Uroczystość zakończyła ceremonia złożenia kwiatów pod Panteonem-Mauzoleum Żołnierzy Niezłomnych–Wyklętych.


Źródło: https://www.ekai.pl/modlitwa-w-kwaterze-l-w-intencji-zolnierzy-niezlomnych-2/
Fot. Krzysztof Stępkowski (Ordynariat Polowy)


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *