Papieżowi bardzo potrzebne jest wsparcie modlitewne

Zachęcajmy do modlitwy w intencji Ojca Świętego, o którą on zresztą nieustannie prosi. Kierowanie Kościołem w dzisiejszych czasach jest bardzo trudnym zadaniem. W czasie pandemii Ojcu Świętemu takiego wsparcia modlitewnego bardzo potrzeba – powiedział w czwartek podczas spotkania z dziennikarzami ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu Polski. W piątek przypada 85. rocznica urodzin papieża Franciszka.

REKLAMA


W trakcie spotkania rzecznik KEP przypomniał, że 17 grudnia przypadnie 85. rocznica urodzin papieża Franciszka. – To nie jest może z zasady ważne wydarzenie kościelne, natomiast z całą pewnością jest to zachęta do modlitwy w intencji Ojca Świętego – o światło dla niego – powiedział.

Jak dodał, w dzisiejszym świecie kierowanie Kościołem jest bardzo trudnym zadaniem, bowiem trzeba się zmagać z różnymi nowymi wyzwaniami. – Jednym z nich jest pandemia, w której żyjemy i takiego wsparcia modlitewnego Ojcu Świętemu bardzo potrzeba. On zresztą nieustannie o tę modlitwę prosi. Zachęcajmy, by w dniu jego urodzin w tej modlitwie, w łączności z Piotrem naszych czasów zanosić Panu Bogu wszystkie sprawy Kościoła, zwłaszcza Kościoła w Polsce – dodał ks. Gęsiak SJ.

Rzecznik KEP przypomniał ponadto, że w niedzielę 19 grudnia o godz. 15.00 w katedrze poznańskiej odbędzie się sakra nowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Jana Glapiaka. Głównym konsekratorem będzie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Współkonsekratorami będą biskup kaliski Damian Bryl i poznański biskup pomocniczy Szymon Stułkowski.

W tym roku 26 grudnia przypadnie Niedziela św. Rodziny. W Liście Rady KEP ds. Rodziny z tej okazji bp Wiesław Śmigiel zaznaczył, że życie w małżeństwie i rodzinie jest dla zdecydowanej większości chrześcijan drogą, na której realizują oni swoje wezwanie do świętości i uczestniczą w życiu i misji Kościoła.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP zachęca przede wszystkim do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich a równocześnie przypomina, że tegoroczna Niedziela św. Rodziny przeżywana jest w Roku Rodziny Amoris Laetitia, który ustanowił papież Franciszek 19 marca. Zakończy się on w czerwcu przyszłego roku, w czasie Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie – poinformował ks. Gęsiak.

Rzecznik KEP nawiązał do obowiązujących od 15 grudnia nowych obostrzeniach, które dotyczą m.in. limitów osób obecnych w kościołach. Limity obłożenia m.in. w świątyniach, obiektach sportowych i kulturalnych zostały obniżone z 50 do 30 proc.

– Jeżeli chodzi o zasadę ograniczeń, które istnieją, tak jak we wszystkich miejscach w Polsce, one obowiązują już od dłuższego czasu. Jedyne, co się zmieniło, to limit osób, które mogą wejść do świątyń, z zastrzeżeniem, że są to osoby niezaszczepione. Ten limit może zostać zwiększony o osoby zaszczepione. Zasady przestrzegania limitów się nie zmieniły, zmieniło się tylko kryterium ilościowe. Rozporządzenie mówi, że powiększenie limitu jest możliwe pod warunkiem okazania certyfikatu covidowego. Kłopot polega na tym, że to samo rozporządzenie nie precyzuje, kto ma prawo do weryfikowania takich zaświadczeń, ponieważ wiąże się to zarówno z kwestią uprawnień pewnych osób, z dostępem do danych osobowych itd. To wszystko jest cały czas przedmiotem analizy. Widzimy pewne braki, na które nie mamy do końca odpowiedzi – dodał rzecznik KEP.


Źródło: https://www.ekai.pl/rzecznik-kep-papiezowi-bardzo-potrzebne-jest-wsparcie-modlitewne/
Fot. BP KEP


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *