Trwa Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

W parafiach i placówkach Caritas są już dostępne świece rozprowadzane w ramach akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Dochód z ich dystrybucji jest co roku przeznaczany na sfinansowanie wakacyjnego wypoczynku najmłodszych, a także na bezpłatne posiłki, stypendia oraz wsparcie dzieci w rehabilitacji i leczeniu.

REKLAMA


O przeznaczeniu wpływów związanych z dystrybucją wigilijnych świec decydują diecezjalne Caritas, uwzględniając lokalne potrzeby. W 2021 r. w koloniach, organizowanych m.in. dzięki Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom, wzięło udział ok. 8 tys. dzieci z całej Polski. Najmłodszych wypoczywających z Caritas było mniej niż w ubiegłych latach (dla porównania w 2019 r. z wypoczynku letniego skorzystało 20 tys. dzieci) na skutek pandemicznych obostrzeń.  Z zebranych środków sfinansowano również stypendia dla ponad pół tysiąca dzieci.

Środki pozyskane dzięki tegorocznej edycji akcji zostaną przeznaczone m.in. na kontynuację programu Akademia Caritas Dzieciom, z którego obecnie korzysta 3 tys. dzieci w całej Polsce. Program jest odpowiedzią na wyzwania czasu pandemii, m.in. dramatyczny spadek nastrojów wśród uczniów odczuwających osamotnienie i stres na skutek wprowadzanych ograniczeń ich aktywności, w tym zdalnych form nauczania. Wsparcie najmłodszych w ramach tego programu odbywa się poprzez bezpłatne warsztaty społeczne, psychologiczne i edukacyjne. Ponadto w tym roku część funduszy zostanie przeznaczona na programy edukacyjne i dożywianie dzieci z krajów rozwijających się (Argentyna, Kamerun, Wenezuela), a także wesprze polskie dzieci z Białorusi, Ukrainy i Litwy.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja o charakterze ekumenicznym. Oprócz katolickiej Caritas uczestniczą w niej także organizacje charytatywne innych Kościołów chrześcijańskich: prawosławny Eleos oraz Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP. Swój udział w niej mają również harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, dzięki którym świece Caritas z Betlejemskim Światłem Pokoju trafiają do tysięcy domów i instytucji w całej Polsce. Do wsparcia tej inicjatywy na przestrzeni lat zachęcało wiele postaci polskiego życia publicznego. Do włączenia się w nią zapraszają prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką – Agatą Kornhauser-Dudą.


Zobacz film TUTAJ.


Źródło: https://caritas.pl/blog/2021/12/14/trwa-wigilijne-dzielo-pomocy-dzieciom/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *