Papież uznał heroiczność cnót s. Małgorzaty Banaś

Stolica Apostolska wydała dekret w sprawie s. Małgorzaty Banaś, nazaretanki urodzonej pod koniec XIX w. w Kleczy Dolnej koło Wadowic. Jeden z zatwierdzonych dziś przez Papieża dekretów oficjalnie uznaje heroiczność jej cnót. Do beatyfikacji potrzebny jest więc jeszcze tylko cud dokonany za jej wstawiennictwem.

REKLAMA


Siostra Małgorzata cudem przeżyła okupację niemiecką. Jej jedenaście towarzyszek zostało rozstrzelanych przez gestapo. Uniknęła tego losu tylko dlatego, że wracając z nowogródzkiego szpitala, gdzie opiekowała się chorymi, miała na sobie świeckie ubranie. Zamordowane zakonnice gestapowcy pochowali w lesie. Siostra Małgorzata odnalazła ich grób i opiekowała się nim. Po wojnie przez wiele lat mieszkała w pokoju koło zakrystii miejscowego kościoła, w którym posługiwała. Przygotowywała także dzieci do sakramentów. Ponieważ proboszcz musiał się ukrywać, to ona troszczyła się o świątynię i prowadziła nabożeństwa. Oprócz tego organizowała pomoc dla osób zesłanych na Sybir. Mieszkańcy Nowogródka nazywali ją „Stróżem Tabernakulum”.

Stolica Apostolska wydała także dekret w sprawie bł. Anne-Marii Rivier, założycielki Zgromadzenia Ofiarowania Maryi. Dokument oficjalnie uznaje cud dokonany za jej wstawiennictwem. To ostatni element potrzebny do kanonizacji. Teraz Ojciec Święty musi jedynie wyznaczyć datę ogłoszenia jej świętą.

Anne-Marie Rivier urodziła się w bardzo religijnej rodzinie. Kiedy miała około roku, na skutek upadku złamała biodro i przestała chodzić, jednak podczas modlitwy odzyskała władzę w nogach. Mając 17 lat chciała wstąpić do klasztoru, nie została jednak przyjęta ze względu na stan zdrowia. W 1796 założyła więc własne zgromadzenie. Zmarła mając 70 lat w opinii świętości. Beatyfikował ją Jan Paweł II w 1982.

Franciszek zatwierdził także dekret uznający cud za wstawiennictwem sługi Bożej Marii Caroli Cecchin, zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, włoszki urodzonej w 1877 r., która przez 20 lat pracowała na misjach w Kenii. Nauczała katechizmu i ofiarnie troszczyła się o chorych. Zmarła na pokładzie parowca, którym wracała do Włoch w 1925 r.

Ojciec Święty uznał również heroiczność cnót trzech kapłanów: pochodzącego z Hiszpanii Andrei Garrido Peralesa, oraz dwóch Włochów, kapucyna Carla Marii da Abbiategrasso oraz kombonianina Bernarda Sartori.

Łukasz Sośniak SJ – Watykan


Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2021-12/papiez-oficjalnie-uznal-heroicznosc-cnot-siostry-malgorzaty-bana.html
Fot. http://www.nazaretanki.pl/malgorzatab.html


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *