Kolejny etap programu duszpasterskiego Kościoła

O rozpoczynającym się w pierwszą niedzielę Adwentu kolejnym etapie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce poświęconego Eucharystii, o tym, że w następnym roku tematem pracy duszpasterskiej będzie wiara w Kościół oraz o tym, że tzw. ogólnopolskie inicjatywy duszpasterskie muszą być zawsze zsynchronizowane z działaniami w diecezjach – mówił bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, który był gościem cotygodniowego spotkania Rzecznika KEP z dziennikarzami.

REKLAMA


Podczas spotkania rzecznik o. Leszek Gęsiak SJ zapowiedział m.in., że beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek odbędzie się 11 czerwca 2022 we Wrocławiu.

Podsumowując ostatnie najważniejsze wydarzenia w Kościele, Rzecznik KEP o. Leszek Gęsiak SJ, przypomniał o rekolekcjach biskupów polskich na Jasnej Górze, które odbywały się od 15 do 18 listopada oraz 390. Zebraniu Plenarnym KEP, tamże, w dniach 18 i 19 listopada.

Jak podkreślił, zebranie to podsumowywało wizytę ad limina Apostolorum odbytą przez polskich biskupów w październiku br. w czterech grupach. Biskupi podjęli również m.in. temat odbywającego się obecnie na etapie diecezjalnym synodu poświęconego synodalności w Kościele oraz ważne kwestie związane z kryzysem rodziny.
O. Gęsiak zaznaczył, że wiele czasu poświęcono na dyskusję na temat kryzysu na granicy wschodniej RP. Wypracowany podczas niej komunikat zwraca uwagę, że nie ma sprzeczności między obowiązkiem obrony granic (z czym wiąże się szacunek i wdzięczność wobec wszystkich służb podejmujących się tego zadania) a koniecznością pomocy migrantom, sprowadzonym na granicę i będącym ofiarami zaistniałej sytuacji.

Rzecznik KEP przypomniał, że w sobotę 20 listopada w Katowicach miała miejsce uroczysta beatyfikacja ks. Jana Machy, męczennika zamordowanego podczas II Wojny Światowej. Poinformował, że 11 czerwca o godz. 11 we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i 9 towarzyszek, sióstr elżbietanek pochodzenia niemieckiego. Wobec inwazji wojsk sowieckich pod koniec II Wojny Światowej na terenie Dolnego Śląska, nie zdecydowały się one na ucieczkę lecz zostały przy osobach, którymi się opiekowały. Wszystkie zginęły z rąk żołnierzy radzieckich broniąc czystości własnej i innych osób.

O. Gęsiak zapowiedział też odbywającą się w dniach 27-28 listopada sesję misjologiczną na Jasnej Górze, spotkanie przewodniczących episkopatów Polski i Niemiec, które odbędzie się 30 listopada br. w Poznaniu oraz 1 grudnia – konferencję prasową przed Dniem Modlitwy i Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Gościem spotkania był bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Mówił o rozpoczynającym się w pierwszą niedzielę Adwentu ostatnim etapie trzyletniego cyklu programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie”. Jak przypomniał hasło tego etapu brzmi „Posłani w pokoju Chrystusa”. Podkreślił, że zwraca ono uwagę na konsekwencje naszego przyjmowania Chrystusa – a mianowicie konieczność podjęcia eucharystycznego stylu życia ale też chrześcijańskiej misji, dzielenia się Chrystusem z innymi.

Mówiąc o eucharystycznym stylu życia bp Czaja zaznaczył, że świętowanie Dnia Pańskiego nie powinno się ograniczać do jednej godziny spędzonej na Eucharystii. – Warto byłoby zadbać o to, by nasz dom stał się bardziej Kościołem Domowym, szkołą komunii – stwierdził. Zwrócił uwagę, że przykładem tego mogłaby być wspólna modlitwa domowników, choćby w niedzielę, a może i w inne dni tygodnia.

Bp Czaja, nawiązując do tematu misji, podkreślił, że trzeba zainteresować się tymi, którzy niegdyś uczestniczyli w Eucharystii a teraz już nie przychodzą do kościoła, być może z powodu pandemii, a może z innych przyczyn. Zaznaczył też, że wyrazem misji ewangelizacyjnej może być zaangażowanie się w konkretną posługę miłosierdzia – dostrzeżenie ubogich, bezdomnych, migrantów a także wszystkich zagubionych i ubogich duchowo.

Bp Czaja zapowiedział też, że w kolejnych latach Kościół w Polsce odchodzić będzie od koncepcji wieloletnich programów duszpasterskich na rzecz programów jednorocznych, po to, by w większym stopniu uwzględniać znaki czasu. Taki właśnie charakter będzie miał program na rok 2022/2023 – „Wierze w Kościół Chrystusowy”.

– Podjęcie tego tematu wynika z analizy zaistniałej sytuacji i uznania jej za trudną – powiedział bp Czaja. – Musimy sobie na nowo uświadomić, że pomimo wielu niełatwych spraw trzeba wierzyć w Kościół i trzeba wierzyć Kościołowi, z uwagi na to, że jego nauczanie opiera się na nauczaniu Boga, który w tej wspólnocie działa – powiedział.

Bp Czaja zwrócił też uwagę na problemy związane z realizacją niektórych tzw. ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich. – Bardzo cieszy ich bogactwo, różny jest jednak poziom ich uporządkowania i synchronizacji z wydarzeniami podejmowanymi w Kościele lokalnym. Czasem jest to źródło zamieszania i zamętu – powiedział. Jak wyjaśnił, niektórzy duszpasterze skarżą się, że są krytykowani za to, że nie podejmują wspomnianych inicjatyw ogólnopolskich, gdyż w tym samym czasie zaplanowane są wydarzenia diecezjalne, które zakorzenione są już w lokalnej społeczności. Bp Czaja podkreślił, że decyzja o organizacji wydarzeń w diecezji należy zawsze do biskupa miejsca. W tym kontekście nie powinno się zatem mówić o inicjatywach ogólnopolskich, gdyż Konferencja Episkopatu Polski nie jest podmiotem decyzyjnym jeśli chodzi o ich podejmowanie.

– Za każdym razem inicjatywa należy do jakiegoś podmiotu, np. zakonu lub wspólnoty. Może ona nabrać charakteru ogólnopolskiego, o ile zostanie zaakceptowana przez poszczególnych biskupów – podkreślił przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Jak zaznaczył, wskazane jest również zwracanie się przez inicjatorów do Komisji, która może ocenić charakter danej inicjatywy oraz wydać nihil obstat.

Bp Czaja polecił też wszystkim dokument Międzynarodowej Komisji Teologicznej pt. „Synodalność w życiu i misji Kościoła”. Podkreślił ,że jest to wspaniała pomoc do praktycznego podjęcia działań w ramach synodu o synodalności i powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich koordynatorów synodu w diecezjach.


Źródło: https://www.ekai.pl/w-niedziele-rozpoczyna-sie-kolejny-etap-programu-duszpasterskiego-kosciola-w-polsce/
Fot. Exe Lobaiza / Cathopic


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *