Świecie: 300 lat kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP

Wczoraj, 26 października 2021 r. biskup pelpliński Ryszard Kasyna przewodniczył obchodom 300. rocznicy konsekracji kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Świeciu nad Wisłą.

REKLAMA


Zobacz film nr 1 TUTAJ.


Zobacz film nr 2 TUTAJ.


Galeria zdjęć TUTAJ.


Posłuchaj TUTAJ:
– Homilia ks. biskupa Ryszarda Kasyny 26.10.2021 – jubileusz 300-lecia konsekracji kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu


Świecie, prastare polskie miasto usytuowane po lewej stronie Wisły, leżące w uroczej dolinie w dawnych Prusach Królewskich. Kościół znajdował się tu od niepamiętnych czasów. Po pożarze w 1623r., wybudowano nową (drewnianą) świątynię wraz z zabudowaniami klasztornymi, po czym w roku 1624 sprowadzono do Świecia Bernardynów z Bydgoszczy.  Główmy założycielem klasztoru świeckiego i fundatorem był burmistrz Jerzy Kapel. W roku 1692, Ojcowie Bernardyni przystąpili do budowy obecnego, murowanego kompleksu Klasztornego. Budowa nowej świątyni trwała 28 lat, wraz z nią powstały nowe budynki klasztorne. 03 października 1721 roku biskup kujawski Antoni Szembek poświęcił nowy kościół, który poświęcono i umieszczono w nim łaskami słynący obraz Matki Boskiej – nazwanej Świecką.  W 1741r. dobudowano krużganki otaczające dziedziniec przed kościołem oraz wieżę bramną i w ten sposób pobernardyński kompleks nabrał dzisiejszego wyglądu.  W świątyni całe prezbiterium zajmuje rokokowy ołtarz główny z 1767. Wykonane w 1800 roku przez brata Paschalisa klasycystyczne ołtarze boczne są poświęcone zakonodawcom, św. Franciszkowi z Asyżu i św. Antoniemu z Padwy. Ambona pochodzi z przełomu XVII/XVIII wieku.  W krużganku, we wnękach znajdują się obrazy ze scenami z życia Pana Jezusa. Od I do XIII, rokokowe namalowane w 1792 roku przez brata Linka – bernardyna. Od XV do XVIII malowane na przełomie XIX/XX wieku w miejsce pierwotnych silnie zniszczonych. Klasztor został zniesiony przez rząd pruski kasatą z 1816 roku, w roku 1845 zabudowania klasztorne obrócono na zakład dla obłąkanych – jak wtedy mówiono. Jedynie kościół pobernardyński pozostał, jako świadek dawnej, świetnej przeszłości.

Historia parafii NPNMP w Świeciu


Źródło:
http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9275-300-lat-kosciola-niepokalanego-poczecia-nmp-w-swieciu
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/300-lat-kosciola-niepokalanego-poczecia-nmp-w-swieciu/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *