Za nami konferencja naukowa XXI Dnia Papieskiego

Pokój, który daje Bóg jest tak nieusuwalny jak Jego miłość – mówiono podczas konferencji naukowej pod hasłem „Czy jest lekarstwo na lęk?”. Wskazywano też, że takim lekarstwem może być pełna empatii obecność drugiego człowieka ale też właściwie rozumiana bojaźń Boża. Spotkanie, które odbyło się w Warszawie zorganizowano z okazji przypadającego w niedzielę 21. Dnia Papieskiego, który przebiega pod hasłem „Nie lękajcie się”.

REKLAMA


Ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak wskazywał, że doświadczenie lęku jest normalne, uniwersalne, towarzyszy każdemu, także ludziom wielkim.

Wśród lekarstw na lęk biblista wymienił m.in. miłość, bowiem jeśli ktoś doświadcza miłości, to łatwiej pokona doświadczenie lęku. Pokój daje także wytrwała modlitwa. „Jeśli nam bardzo na czymś zależy, to będziemy się o to modlić” – wskazywał prelegent dodając, że ludzka wytrwałość w modlitwie jest dla Boga ważna. Lekarstwem na lęk jest także pokora, bowiem daje ona pokój. „Nie goń za tym, co przerasta twoje siły” – doradzał duchowny.

Ks. Węgrzyniak powiedział, że są też takie lekarstwa na lęk, które od nas nie zależą. Wskazał na wsparcie od innych – a więc pokój wynikający ze świadomości, że człowiek w swoim doświadczeniu lęku nie pozostaje sam. Niekiedy pokój uwalniający od lęku występuje w Biblii także jako dar od Pana Boga – mówił prelegent.

Biblista podkreślał, że gwarantem pokoju jest Bóg. „Imieniem Boga jest pokój” – wskazywał ks. Węgrzyniak dodając, że często człowiek doświadcza pokoju po adoracji Najświętszego Sakramentu. „Pokój który daje Bóg jest tak nieusuwalny, jak Jego miłość” – przekonywał.

Z kolei o. dr Tadeusz Kotlewski SJ, teolog wskazywał, że lekarstwem na lęk jest autentyczna, serdeczna, pełna empatii obecności drugiego. „Drugi człowiek budzi w nas siły, dodaje odwagi, uskrzydla” – mówił profesor Akademii Katolickiej w Warszawie. Dodał, że lekarstwem na lęk nie jest jego zabranie, lecz wzbudzenie w człowieku nadziei.

Powołując się na swoje spotkania, które odbył jako psychoterapeuta i kierownik duchowy w różnych miejscach świata, o. Kotlewski powiedział, że to, co ceni człowiek w swoim egzystencjalnym doświadczeniu, to prawdziwa obecność drugiego, nie udawana i nie grana – obecność, która towarzyszy człowiekowi przeżywającemu lęk.

O tym, że lekarstwem na lęk może być właściwie rozumiana bojaźń Boża przekonywał o. prof. dr hab. Jarosław Kupczak OP. – Bojaźń Boga doskonali nadzieję. Możemy być ludźmi nadziei w świecie podszytym lękiem ale tylko wtedy, gdy poprzez nadzieję współpracujemy z Bogiem i staramy się czynić dobro i nie czynić zła – wskazywał dominikanin.

Właściwie rozumiana bojaźń Boża, a więc bojaźń przed obrażeniem Boga przez nasze uczynki jest
podstawowym sposobem opowiedzenia się po stronie Boga i zaskarbienia sobie Jego życzliwości i unikania lęku. Jest lekarstwem na lęk – zakończył kierownik katedry antropologii teologicznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Organizatorem konferencji była Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” i Akademia Katolicka w Warszawie. W spotkaniu uczestniczył m.in. kard. Kazimierz Nycz, przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, który na koniec udzielił uczestnikom konferencji błogosławieństwa.

Dzień papieski obchodzony jest w Polsce i w środowiskach polonijnych na całym świecie już po raz 21. Tegorocznym hasłem są słowa „Nie lękajcie się!”. Wypowiedział je Jan Paweł II podczas Mszy św. inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Obchodom Dnia Papieskiego, który przypada w niedzielę 10 października towarzyszy coroczna kościelna i publiczna zbiórka środków na stypendia edukacyjne dla młodych, zdolnych niezamożnych osób z małych miejscowości organizowana przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

We wszystkich kościołach zostanie zorganizowana zbiórka do puszek, będzie też zbiórka publiczna na ulicach miast przeprowadzona przez wolontariuszy. Nowe stypendia można ufundować także wysyłając SMS o treści „STYPENDIA” na nr 74 265. Przez cały rok program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji: 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582.

Dziś, 9 października, na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się Gala Nagród TOTUS TUUS 2021. Wydarzenie będzie transmitowane w TVP 2 o godz. 16:00.

W niedzielę 10 października kard. Kazimierz Nycz o godz. 9:00 w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawi Mszę św. w intencji darczyńców Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” (transmisja w Polsat News). W Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie o godz. 9:00 bp Rafał Markowski z Warszawy będzie przewodniczył Mszy Św. „radiowej” (Program I Polskiego Radia). W Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, o godz. 9:30 Mszę św. będzie celebrował abp Marek Jędraszewski (transmisja w TVP 1 i TVP Polonia).

W niedzielne popołudnie o godz. 15:55 TVP 1 wyemituje Koncert Galowy XXI Dnia Papieskiego pt. „Nie lękajcie się miłości”. Wystąpią m.in. Katarzyna Cerekwicka, Siewcy Lednicy, Marcin Sójka, Tomasz Szczepanik (lider zespołu Pectus), Maciej Miecznikowski, Viola Brzezińska oraz zespół absolwentów Fundacji – Tylko Ty.

tk, gie / KAI 


Galeria zdjęć TUTAJ.


Nagranie konferencji dostępne jest na kanale YouTube Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” TUTAJ.


Źródło: https://dzielo.pl/za-nami-konferencja-naukowa-xxi-dnia-papieskiego-czy-jest-lekarstwo-na-lek/


 

 

 

 

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *