Akt zawierzenia Narodu i Kościóła w Polsce św. Józefowi

Przed cudownym obrazem św. Józefa w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki dokonał Aktu Zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce św. Józefowi. Akt jest wyrazem wiary w opiekę św. Józefa, prośbą o jego pomoc i zobowiązaniem do życia zgodnego z wolą Bożą.

REKLAMA


Odczytanie Aktu Zawierzenia miało miejsce w czwartek, 7 października 2021 roku, przed cudownym obrazem św. Józefa na zakończenie Mszy Świętej. W uroczystości wziął udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskupi z całej Polski, wśród nich m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak. Gospodarzem był biskup kaliski Damian Bryl oraz kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota.

Na rozpoczęcie Mszy św. uczestników powitał biskup kaliski Damian Bryl. Natomiast biskup pomocniczy Łukasz Buzun odczytał list Ojca Świętego Franciszka, w którym papież  pozdrowił wszystkich uczestników i udzielił im apostolskiego błogosławieństwa.

>>Tekst Listu Papieża Franciszka

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. W homilii podkreślił rolę św. Józefa, jako opiekuna małżeństw i rodzin, życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, a także opiekuna dobrej ludzkiej pracy oraz całej Ojczyzny i Kościoła. „Św. Józefa możemy nazwać patronem czasów kryzysu. Został on postawiony w trudnych sytuacjach i sprostał im” – podkreślił abp Gądecki, zauważając, że obecnie żyjemy właśnie w czasach kryzysu.  Metropolita Poznański zwrócił m.in. uwagę na konflikt na granicy polsko-białoruskiej i powtórzył swój niedawny apel o pomoc uchodźcom i imigrantom, w tym o zgodę na uruchomienie korytarzy humanitarnych.

>>Tekst homilii

„O dobry Józefie, tak uważny na głos Boga i wypełnianie Jego woli, pomagaj nam rozpoznawać znaki czasu i angażować się w przemianę naszego świata. Miej w opiece naszą Ojczyznę, abyśmy odpowiedzialnie troszczyli się o jej rozwój. Pokaż nam, jak być wiernymi obietnicom chrzcielnym i wrażliwymi na cierpienia i potrzeby sióstr i braci” – odczytał w Akcie Zawierzenia św. Józefowi, Przewodniczący Episkopatu  na zakończenie Eucharystii. 


Publikujemy pełny tekst Aktu Zawierzenia:

AKT ZAWIERZENIA
NARODU POLSKIEGO I KOŚCIOŁA W POLSCE
ŚWIĘTEMU JÓZEFOWI

W imię Trójcy Przenajświętszej: Ojca i Syna, i Ducha Świętego, w tej godzinie dziejów naszego zbawienia wspólnie przyzywamy Ciebie, Święty Józefie i Tobie się zawierzamy!

O mężny Józefie, idąc za Tobą, którego Pisma nazywają sprawiedliwym, pragniemy kroczyć, jak Ty z Maryją, drogą wiary, posłuszeństwa i ufności Bogu.

Mężu słuchania i działania, stań przy nas w walce z mocami ciemności! I jak wielokrotnie ratowałeś swoją Rodzinę od niebezpieczeństw, tak teraz broń naszych rodzin, narodu i Kościoła na polskiej ziemi przed Szatanem, wprowadzającym podziały i kłamstwo. Niech Duch Święty prowadzi nas do prawdy, abyśmy naśladując Ciebie, podejmowali współodpowiedzialność za Boży plan zbawienia.

O dobry Józefie, tak uważny na głos Boga i wypełnianie Jego woli, pomagaj nam rozpoznawać znaki czasu i angażować się w przemianę naszego świata. Miej w opiece naszą Ojczyznę, abyśmy odpowiedzialnie troszczyli się o jej rozwój. Pokaż nam, jak być wiernymi obietnicom chrzcielnym i wrażliwymi na cierpienia i potrzeby sióstr i braci.

Wspaniały Wzorze wielkiej wiary, niezachwianej nadziei i serca płonącego miłością! Pomóż nam czuwać nad osobami starszymi, słabymi i chorymi, chroń nasze dzieci i młodzież, wspieraj tych, którzy służą społecznemu dobru.

Pokorny Sługo Zbawienia! Pomóż nam żyć Ewangelią, abyśmy tak z naszej kościelnej wspólnoty, jak i z własnego życia potrafili usuwać zło i grzech oraz żyć w pełni łaską. Pobudź nas do dzieła ewangelizacji w naszych rodzinach, parafiach i świecie.

Współczujący Pielgrzymie wiary, który znasz ciężary przytłaczające serca, wstawiaj się za nami u Boga w naszej ziemskiej wędrówce ku Królestwu Niebieskiemu, abyśmy już tu – jak Najświętsza Maryja – uwielbiali Boga Ojca za ogrom Jego miłosierdzia, słuchali i naśladowali Bożego Syna oraz doświadczali radości w Duchu Świętym.

Święty Józefie, Opiekunie Świętej Rodziny i Kościoła Powszechnego, pociągnięci przykładem Twoich cnót i ufni w Twoje wsparcie, zawierzamy się Tobie, abyś był naszą inspiracją i przewodnikiem w prowadzeniu życia godnego chrześcijan. Dlatego obieramy Cię dziś za naszego Obrońcę i szczególnego Patrona tak w życiu, jak i w śmierci.

Amen.

KAI/ BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/przewodniczacy-episkopatu-zawierzyl-narod-i-kosciol-w-polsce-sw-jozefowi/


Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *