Diecezja pelplińska ma nowych 82 ceremoniarzy

W sobotę, 25 września 2021 r., podczas mszy świętej w bazylice katedralnej w Pelplinie, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej ustanowił 82 ceremoniarzy. Do posługi kandydaci przygotowywali się poprzez szkolenia oraz rekolekcje. Diecezjalny duszpasterz służb liturgicznych ks. Grzegorz Miotk przypomniał o szczególnej roli ceremoniarza, który pomaga kapłanom zachować piękno liturgii.

REKLAMA

Ceremoniarz to osoba sprawująca funkcję liturgiczną, której zadaniem jest koordynacja przebiegu liturgii oraz, w razie potrzeby, przeprowadzanie prób zespołu liturgicznego przed celebracjami. Musi biegle znać przepisy liturgiczne, a także powinien cechować się umiejętnością dyskretnego interweniowania w nagłych i wyjątkowych przypadkach.
Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w promocję nowych ceremoniarzy w naszej diecezji. Dziękuję ks. Proboszczom, wikariuszom, za trud jaki wkładają w formację ministrantów. Dziękuje Księdzu Kanonikowi Andrzejowi Szopińskiemu, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, ks. Tomaszowi Huzarkowi, Dyrektorowi Collegium Marianum, ks. Wiesławowi Szucy oraz naszemu diecezjalnemu „Radiu Głos” na czele z księdzem Ireneuszem Smaglińskim i Zbigniewem Gełdonem za okazaną życzliwość i pomoc. Słowa wdzięczności kieruję do kleryków naszego seminarium, którzy przez wszystkie zjazdy wkładali wiele starań, aby jak najlepiej przygotować kandydatów do pełnienia tak odpowiedzialnej funkcji.

Nowym ceremoniarzom życzę, by z miłością i wielką starannością przykładali się do zadań, które zostały im powierzone w Kościele.  

Ks. Grzegorz Miotk


Galeria zdjęć TUTAJ.


Zobacz film TUTAJ.


Źródło:
http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/9186-pelplin-diecezja-pelplinska-ma-nowych-82-ceremoniarzy
https://diecezja-pelplin.pl/aktualnosci/ustanowienie-nowych-ceremoniarzy/


 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *