40. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

– Jeśli przychodzą sytuacje kryzysowe, a taką sytuacją była bez wątpienia pandemia, to zawsze występuje zwiększona ilość spożycia alkoholu – mówi bp Tadeusz Bronakowski. Pielgrzymka zorganizowana przez Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego odbędzie się w dniach 19-20 czerwca 2021 r. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Eucharystia uzdrawia i wyzwala”.

REKLAMA

Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości, biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski, zwraca uwagę, że ubiegłoroczny rok był bardzo trudny, jeśli chodzi o walkę z alkoholizmem. Mimo zamknięcia lokali gastronomicznych i utrudnień w organizowaniu imprez masowych, w tym wesel, spożycie alkoholu było bardzo duże.

– Jeśli przychodzą sytuacje kryzysowe – mówi bp Bronakowski – a taką sytuacją była bez wątpienia pandemia, to zawsze występuje zwiększona ilość spożycia alkoholu. W ubiegłym roku, jak podają media, Polacy wydali na alkohol prawie 40 mld zł. To jest ogromna suma, za którą można by kupić około 100 tys. mieszkań średniej wartości. Ta suma powinna mobilizować, byśmy podjęli konkretne kroki, aby sytuację uzdrowić.

– Wiem, że samorządowcy na spotkaniach mówią, że ubiegłym roku prawie dwukrotnie wzrosła ilość wydawanych tzw. „Niebieskich Kart” związanych z przemocą – dodaje biskup i kontynuuje – Każdy kryzys, a ten szczególnie spowodował sięganie po alkohol, a w konsekwencji wiele różnych tragedii, zwłaszcza wzrost przemocy w rodzinach.

„Niebieska Karta” jest dokumentem wypełnianym przez funkcjonariusza policji w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie, ale także burd w melinach i awantur sąsiedzkich. Może zostać założona przez Policję, Ośrodek Pomocy Społecznej, jak i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. W większości przypadków interwencje Policji w sprawie przemocy w rodzinie związane są z nadużywaniem alkoholu przez sprawców.  

Bp Bronakowski przypomina, że jednym z największych apostołów trzeźwości był Sługa Boży, a w najbliższym czasie błogosławiony kard. Stefan Wyszyński. To za jego czasów zaproponowano sierpień jako miesiąc bez alkoholu, ze względu na ważne rocznice narodowe, czas żniw, przypadające święta Maryjne: 15 sierpnia Wniebowzięcie i 26 sierpnia – Matki Bożej Częstochowskiej.

– Prymas poprosił wszystkich Polaków, aby podjęli akt dobrej woli, jakim jest abstynencja – dodaje biskup. – Wtedy, gdy wprowadzano miesiąc trzeźwości, spożycie alkoholu wynosiło 6 litrów na głowę statystycznego Polaka, dziś wynosi ponad 10 litrów. Pragniemy apelować nie tylko do wierzących, ale i wszystkich ludzi dobrej woli, aby podjęli dar dobrowolnej abstynencji, bo tylko przez „abstynencję wielu osiągniemy trzeźwość wszystkich”, jak głosi znana zasada.

W czasie pandemii pojawiły się naciski na zmianę ustawodawstwa i zezwolenie na sprzedaż alkoholu przez Internet. Od strony prawnej jest to zakazane w Polsce i sprzedaż internetowa alkoholu jest przestępstwem, ale niektóre firmy omijają zakaz.

– Kiedy pojawił się ten pomysł, protestowaliśmy – mówi biskup. – Spożycie alkoholu w Polsce jest i tak bardzo wielkie, a liczba punktów sprzedaży przekracza 4-krotnie zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia, która wskazuje, by nie było więcej punktów sprzedaży niż jeden na 1 tysiąc mieszkańców. W Polsce tymczasem 1 punkt sprzedaży alkoholu przypada na 270 mieszkańców. Czterokrotnie zatem przekraczamy standardy Światowej Organizacji Zdrowia. Wprowadzenie sprzedaży alkoholu przez Internet spowodowałoby niebezpieczeństwo sprzedaży nieletnim. Wtedy nie mamy już żadnej kontroli – dodaje biskup.

Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości rozpocznie się w sobotę 19 czerwca o godz. 15.00. Zapoczątkuje ją modlitwa, prezentacja przybyłych grup i diecezji oraz świadectwa. Następnie po południu zostaną wygłoszone dwie konferencje: adw. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris będzie mówił o „Prawie w służbie dobra”, a ks. prof. Tadeusz Guz wygłosi konferencję: „Eucharystia uzdrawia i wyzwala”.

O godz. 18 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Bronakowskiego. Po Apelu Jasnogórskim o godz. 21 pielgrzymi podejmą czuwanie modlitewne w Bazylice Jasnogórskiej, które potrwa do godz. 24.

Niedzielny poranek, 20 czerwca, rozpocznie Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich. Msza św. o 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu zakończy tegoroczną pielgrzymkę.

Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości zajmuje się przygotowywaniem bieżących i perspektywicznych programów apostolstwa trzeźwości. Koordynuje prace w tej dziedzinie diecezjalnych duszpasterzy i referentów zakonnych.


Plakat informacyjny:

Kliknij, aby powiększyć.


Źródło: https://www.ekai.pl/40-ogolnopolska-pielgrzymka-apostolstwa-trzezwosci-na-jasna-gore/
Fot. diecezja.pl

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *