Deklaracja premiera odnośnie do limitu wiernych w kościołach

Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zareagował na list Episkopatu z 7 czerwca br. i obiecał złagodzenie obostrzeń dotyczących ilości wiernych w kościołach. – Chcemy, żeby była wypełniona połowa miejsc – powiedział premier. Zmiany będą wprowadzone od najbliższego tygodnia.

REKLAMA


Morawiecki zapewnił, że w wyniku rozmów z Episkopatem, rząd podjął decyzję, żeby te święte dla Polaków miejsca, jakim są kościoły, także mogły być nawiedzane w większych grupach osób.

Szczegóły przedstawi w najbliższy czwartek 10 czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mogę dzisiaj powiedzieć, że chcemy rzeczywiście doprowadzić do tego, żeby połowa miejsc w kościołach, tak jak to było rok temu, mogła być wypełniana – oświadczył szef rządu.

Wczoraj 7 czerwca br. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do premiera Mateusza Morawieckiego wyraził swój „stanowczy sprzeciw wobec dalszego – tak drastycznego – ograniczania prawa wiernych do publicznego wyznawania i praktykowania wiary”. Arcybiskup przywołał paradoksalność sytuacji: „Przykładowo, w wydarzeniach okolicznościowych takich jak przyjęcia pierwszokomunijne czy wesela dopuszcza się uczestnictwo 150 osób (nie licząc osób zaszczepionych). Te same osoby nie mogą jednak uczestniczyć w poprzedzającej je ceremonii liturgicznej w kościołach, gdyż w zdecydowanej większości ich powierzchnia jest mniejsza, niż wymagane w tym przypadku 2000m2”.


Źródło: https://www.ekai.pl/deklaracja-premiera-odnosnie-limitu-wiernych-w-kosciolach/
Fot. Adam Guz / KPRM

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *