Nowe obostrzenia sanitarne: mniej osób w kościołach

Od soboty 27 marca do piątku 9 kwietnia, czyli przez dwa tygodnie obejmujące także okres świąt wielkanocnych, w kościołach będzie mogła przebywać 1 os. na 20 m2, a nie tak jak obecnie 1 os. na 15 m2. Oprócz tego obowiązywać będą dotychczasowe zasady, jak dystans 1,5 metra i noszenie maseczek – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji poświęconej nowym zasadom bezpieczeństwa epidemicznego. Inne zaostrzone zasady obejmują m.in. sektor handlu i usług.

REKLAMA


Informując szerzej o nowych zasadach dotyczących miejsc kultu religijnego, minister zdrowia zaznaczył, że „mamy tam również zaostrzenie pewnych standardów i to jest zaostrzenie, które jest analogiczne do tego, które występuje w większych sklepach powyżej 10 m kw., więc nie ma tu absolutnie żadnego wyróżniania czy dyskryminowania z drugiej strony poszczególnych podmiotów”.

– Ale rzeczywiście, wydaje się, że głównym wyzwaniem jest przestrzeganie tych obostrzeń – podkreślił minister zdrowia.

Przypomniał, że spotkał się w środę z sekretarzem generalnym KEP bp. Arturem Mizińskim. Po spotkaniu opublikowano komunikat, w którym zawarto apel „do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach”. Apel ten ma zostać skierowany przez biskupów do wszystkich parafii ze wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych.

– Strona kościelna zobowiązała się również do egzekwowania i wspierania przestrzegania tych zasad bezpieczeństwa. Myślę, że te regulacje mogą być wprowadzane w dialogu i przede wszystkim nie ma tutaj jakiegoś elementu dyskryminowania czy różnicowania podmiotów – dodał Adam Niedzielski.

Na pytanie, w jaki sposób miałaby przebiegać weryfikacja przestrzegania zasad dotyczących limitu wiernych w kościołach, minister zdrowia powiedział, że w czasie rozmowy z sekretarzem generalnym KEP analizowane były różne warianty, w ramach których można kontrolować liczbę osób wchodzących. – To jest pozostawione do decyzji po stronie kościelnej, który z tych wariantów będzie wybrany – dodał min. Niedzielski.

Inne zaostrzone zasady obejmują m.in. sektor handlu i usług. Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. m2 zostaną zamknięte. Galerie i sklepy pozostaną zamknięte. Z kolei hurtownie i składy budowlane będą nadal dostępne.

W placówkach handlowych, w innych punktach jak np. poczta, będą stosowane bardziej rygorystyczne normy. Do tej pory była 1 osoba na 15 m2, wprowadzona zostaje zasada: 1 osoba na 20 m2 w sklepach o powierzchni powyżej 100 m2. Ponadto, do 9 kwietnia zostają zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Zamknięte też zostaną żłobki i przedszkola z wyjątkiem rodziców, którzy są medykami i pracownikami służb porządkowych, m.in. żołnierzami, funkcjonariuszami policji, straży pożarnej wykonującymi obowiązki służbowe w tym czasie. Opieka dla dzieci ma być zapewniona, by nie odciągać szczególnie lekarzy od pracy w szpitalach.

Obiekty sportowe będą wyłącznie przeznaczone dla sportu zawodowego.

Minister zdrowia zarekomendował też przejście na pracę zdalną tam, gdzie jest to tylko możliwe.

Na początku konferencji premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że sytuacja epidemiczna jest poważna, stąd potrzeba zaostrzenia zasad sanitarnych.

„Zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza” – powiedział premier.

Dodał, że Polska znajduje się obecnie w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. – Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych – poinformował szef rządu.

Dlatego, powiedział Mateusz Morawiecki, konieczne jest ograniczenie swobód gospodarczych, zaostrzenie rygorów dostępności do usług i poszczególnych branż gospodarki.

Covid-19 atakuje coraz młodszych Polaków. Wielu pacjentów szpitalnych oddziałów covidowych to osoby poniżej 40. roku życia, dlatego Polska potrzebuje narodowej solidarności – zaznaczył premier.

Zaapelował, aby święta Wielkanocy, niosące zawsze radość i nadzieję, spędzić jednak jedynie w najbliższym gronie rodzinnym. – Walczymy o zdrowie i życie Polaków – dodał.

– Nie ma już żadnych wątpliwości, że trzecia fala przewyższy to, z czym mieliśmy do czynienia jesienią – powiedział z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypomniał, że nowa, znacznie groźniejsza mutacja brytyjska koronawirusa, prowadzi do zdecydowanie większej liczby zachorowań, a w konsekwencji do większej liczby hospitalizowanych osób. Należy się spodziewać dalszego znacznego obłożenia szpitali napływem nowych pacjentów ze zdiagnozowanym koronawirusem.

Najgorsza sytuacja jest obecnie w województwie śląskim, do niedawna sytuującym się w średniej krajowej. Rozważa się transport tamtejszych pacjentów do szpitali tymczasowych w innych województwach w przypadku, gdy miejscowe placówki nie będą już mogły przyjmować nowych chorych. Poprawiła się natomiast sytuacja w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie najwcześniej wprowadzono większe obostrzenia.

Ministerstwo zdrowia poinformowało dziś o znacznym wzroście zakażeń koronawirusem: odnotowano 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków infekcji oraz 520 zgonów. W ciągu doby ostatniej wykonano ponad 102,5 tys. testów.

Dotychczas stwierdzona liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce to 2 mln 154 tys. 821. Do tej pory zmarło według oficjalnych danych 50 tys. 860 chorych.

Do tej pory w Polsce wykonano blisko 5,4 mln szczepień, z czego dwie dawki otrzymało ok. 1,9 mln osób.


Źródło: https://www.ekai.pl/obostrzenia-sanitarne-mniej-osob-w-kosciolach/
Fot. © Mazur/cbcew.org.uk

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *