19 marca – Dzień Jedności Kaszubów

Dzéń Jednotë Kaszëbów – Dzień Jedności Kaszubów obchodzony jest 19 marca. W tym roku mija 783. rocznica najstarszej piśmiennej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza IX, wydanej 19.03.1238 r. Z tej okazji na Górze Gradowej w Gdańsku zawiśnie największa kaszubska flaga.

REKLAMA


Pierwsze obchody Dnia Jedności Kaszubów zorganizowano w 2004 roku w Gdańsku. Inicjatorami byli młodzi aktywiści skupieni wokół internetowego forum poświęconego sprawom kaszubsko-pomorskim. W kolejnych latach z własnymi propozycjami wychodzili działacze kaszubskich organizacji, samorządy, a także firmy prywatne i kluby sportowe z Kaszub.

W tym roku, ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne, po raz drugi obchody Dnia Jedności Kaszubów zostały ograniczone w dużej mierze do symbolicznego świętowania w Internecie.

– Z okazji naszego święta można ustawić sobie nakładkę na zdjęcie profilowe w mediach społecznościowych oraz oczywiście wywiesić kaszubską flagę przed własnym domem i udostępnić jej zdjęcie w Internecie – zachęca Mateùsz Titës Meyer ze stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota. – To też doskonała okazja do tego, by informować sąsiadów i znajomych o możliwości deklarowania bycia Kaszubami i posługiwania się językiem kaszubskim w zbliżającym się Narodowym Spisie Powszechnym, który ruszy już za 3 tygodnie – zachęca kaszubski aktywista.

O godzinie 18.00 w archikatedrze oliwskiej w Gdańsku odprawiona zostanie w języku kaszubskim Msza o jedność narodu kaszubskiego.

Z symbolicznego świętowania w terenie nie rezygnują inicjatorzy wywieszania największej kaszubskiej flagi na Górze Gradowej w Gdańsku. Flaga ta pojawia się na maszcie przy Hevelianum dwa razy do roku: 19 marca z okazji Dnia Jedności Kaszubów oraz 18 sierpnia z okazji Święta Flagi Kaszubskiej.

– Flaga zostanie wciągnięta na maszt o godzinie 12:00 i będzie powiewać nad Gdańskiem do końca dnia – wyjaśnia inicjator akcji, Jacek Słomion z Fundacji Kaszuby. – Flagę doskonale widać z wielu miejsc w mieście, mamy więc nadzieję, że jej widok przyniesie radość każdemu, kto choć chwilę na nią popatrzy.

Z inicjatywy Fundacji Kaszuby symboliczne obchody Dnia Jedności Kaszubów będą miały miejsce także w Warszawie – w barwy czarno-złote zostanie podświetlony Pałac Kultury i Nauki. Dodatkowo piłkarze II-ligowej Chojniczanki Chojnice założą czarno-złote opaski na ramiona podczas niedzielnego meczu przeciw Olimpii Elbląg. Biegacze, kijkarze i rowerzyści z całych Kaszub mogą wziąć udział w indywidualnych obchodach Sportowego Dnia Jedności Kaszubów, organizowanego przez stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota i OSiR we Władysławowie. Za ukończenie wyznaczonych dystansów przed 22.03 można zdobyć nagrody rzeczowe.


Źródło: https://www.ekai.pl/19-marca-dzien-jednosci-kaszubow-na-pamiatke-bulli-papieza-grzegorza-ix/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *