Nowe edycje „Wieczorów dla Zakochanych” i „Rekolekcji dla Narzeczonych”

Na początku lutego na terenie całej Polski rozpoczną się nowe edycje „Wieczorów dla Zakochanych”, oraz „Rekolekcji dla Narzeczonych”. To dwie formy przygotowań do sakramentu małżeństwa organizowane przez animatorów „Spotkań Małżeńskich”. Zainteresowane pary będą mogły w nich uczestniczyć, m.in. w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Olsztynie, Łodzi czy we Wrocławiu. W tych spotkaniach bierze udział blisko tysiąc par rocznie.

REKLAMA

Na początku lutego rozpoczną się nowe edycje „Wieczorów dla Zakochanych”, oraz „Rekolekcji dla Narzeczonych” na terenie całej Polski. „Wieczory…” to cykl dziewięciu cotygodniowych dwugodzinnych lub trzygodzinnych spotkań prowadzonych w ośrodku duszpasterskim. Łącznie to około 20 godzin warsztatowych. Z kolei „Rekolekcje…” są formą wyjazdową o skróconym programie, i trwają od piątku po południu do niedzieli. Obejmują piętnaście godzin. Program przygotowania w obu formach jest taki sam. Jest to warsztatowa metoda przygotowania do sakramentu małżeństwa, podczas której uczestnicy pracują w swoich parach. Dzięki czemu mogą pełniej poznawać swoje osobowości, oczekiwania, a także ustalać wspólną hierarchię wartości. Podczas szkolenia poznają sposoby na rozwiązywanie konfliktów i przede wszystkim odkrywają, czym jest sakrament małżeństwa i rozpoznają miejsce wiary w swoim życiu. – Szczególną wartością programów obu form pracy jest dialog w parach na tematy, których – jak sami uczestnicy potem mówią – nie poruszyliby sami, a które mogą być kluczowe dla udanego, trwałego związku małżeńskiego – wskazują założyciele „Spotkań Małżeńskich” Irena i Jerzy Grzybowscy. Do rozmowy na te tematy uczestnicy są inspirowani świadectwami małżeństw i kapłana – animatorów Spotkań Małżeńskich, mający odpowiednie przygotowanie do prowadzenia tego rodzaju warsztatów. Kursanci zapoznają się również z nauką Kościoła na temat małżeństw i rodzin. – Świadectwa uczestników Rekolekcji dla Narzeczonych mówią, że są one szczególnie owocne dla par będących daleko od Kościoła. Niejednokrotnie są miejscem nawrócenia – wskazują Państwo Grzybowscy.

Spotkania przeznaczone są zarówno dla narzeczonych przygotowujących się do zawarcia związku małżeńskiego, jak i par zakochanych, które poważnie myślą o perspektywie małżeństwa. Można w nich uczestniczyć tylko parami. Na zakończenie uczestnicy otrzymują zaświadczenie o odbyciu przygotowania do przyjęcia sakramentu małżeństwa. Nieodłącznym elementem spotkań jest zaznajomienie uczestników z metodami rozpoznawania faz płodności. Program nie obejmuje jednak wizyt w poradni życia rodzinnego.

Jak informują Irena i Jerzy Grzybowscy, nierzadko pary rozstają się w trakcie kursu. – Rozejście się takiej pary uważamy z pozytywny efekt kursu. Może świadczyć o pogłębieniu dojrzałości osobowej danej pary i jej większej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Mówimy często: „O jeden rozwód mniej” – dodają.

„Wieczory dla Zakochanych”, oraz „Rekolekcje dla Narzeczonych” prowadzone są od 1990 roku przez katolickie stowarzyszenie „Spotkania Małżeńskie”, które zostało założone w Polsce w roku 1977/78. W 2004 r. statut stowarzyszenia został zatwierdzony przez Stolicę Apostolską ad experimentum, a w 2009 r. na stałe. „Spotkania Małżeńskie” zostały przeniesione także do innych krajów, szczególnie Europy Wschodniej, a w ostatnich latach także do Europy Zachodniej i USA. Ośrodki „Spotkań Małżeńskich” przygotowujące pary do zawarcia związku małżeńskiego, współpracują z diecezjalnym i krajowym duszpasterstwem rodzin. Informacje o terminach spotkań można znaleźć na stronie internetowej: https://spotkaniamalzenskie.pl/terminy-2/. Co roku Stowarzyszenie prowadzi w Polsce ok. 100 warsztatów rekolekcyjnych i ok. 40 serii „Wieczorów dla Zakochanych” i „Rekolekcji dla Narzeczonych”. W obu formach uczestniczy w ostatnich latach po ok. 900-1000 par rocznie.

Źródło: https://www.ekai.pl/nowe-edycje-wieczorow-dla-zakochanych-i-rekolekcji-dla-narzeczonych/
Fot. Pablo Heimplatz / Unsplash

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *