Kobieta wspierająca mężczyznę – Ezer kenegdo [Gdańsk, 8-10.09.23 r.]

W dniach 8-10 września 2023 r. Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Gdańsku zaprasza na rekolekcje pt. „”Kobieta wspierająca mężczyznę – Ezer kenegdo”.

REKLAMA

„Potem Pan Bóg rzekł: «Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam, uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc».”
[Rdz 2, 18]

Odpowiednia pomoc dla mężczyzny – Ezer kenegdo
Jak naprawić popełnione błędy w relacji mężczyzna – kobieta?
Jak zmieć to co trudne i nieudane?
Jak dojrzewać w swojej kobiecości, by być gotową na mądry dar z siebie?

Dla kogo?
„Odpowiednia pomoc”. Kobieta, która wspiera mężczyznę to rekolekcje skierowane do kobiet, zarówno wolnych jak i zamężnych. W oparciu o biblijne postaci kobiet powiemy co oznacza powołanie kobiety do bycia „odpowiednią pomocą” dla mężczyzny. Przedstawimy ten temat w wielości relacji: żona – mąż; matka –syn; dziewczyna – chłopak; koleżanka – kolega; brat – siostra.

Jakie cele?
Gdy Bóg stworzył człowieka uczynił go mężczyzną i kobietą (isz; isza – maż; mężyna). Ewę, nazwał ezer kenegdo co oznacza wspierająca u jego boku. To połączenie w planie Bożym jest darem, ale też zadaniem dla każdej z osób na drodze do pełni człowieczeństwa. Powiemy jaki jest zamysł Boży dla relacji pomiędzy kobietą i mężczyzną, w jaki sposób kobieta jest darem dla mężczyzny i jaki ma ona wpływ na jego dojrzewanie do odpowiedzialności i ojcostwa. Powiemy ile zyskuje kobieta i jaką wartość stanowi dla jej rozwoju budowanie dobrych relacji z mężczyznami. Powiemy co takiego musi dokonać się w samej kobiecie, aby piękne relacje w jej życiu były możliwe.Słowo עֵזרֶ pojawia się na kartach Biblii Hebrajskiej 21 razy. Najczęściej, pięć razy, pojawia się w Księdze Psalmów. Na język polski bywa tłumaczone jako „pomoc” lub „pomocnik”. Analiza wystąpień rzeczownika עֵזרֶ wskazuje, że znakomita ich większość pojawia się w kontekście pomocy udzielonej przez Boga człowiekowi.
[ks. Krzysztof Napora SCJ]

Kiedy?
Rekolekcje rozpoczynają się w piątek kolacją o godz. 18.00, a kończą w niedzielę obiadem o godz. 14.00.

Prowadzący:
Irena Neumueler – teolog, nauczyciel, trener rozwoju osobistego, coachMarek Kiedrowicz – franciszkanin, rekolekcjonista, Kapelan Gdańskiej Chorągwi ZHP, Delegat KWPZM ds. Zakonów Męskich w Archidiecezji Gdańskiej, Asystent Lokalny wspólnot FZŚ, Kapelan Motocyklowego Rajdu Katyńskiego

ZAPISZ SIĘ NA REKOLEKCJE TUTAJ.

Źródło: https://rekolekcjefranciszkanskie.pl/wydarzenie/kobieta-wspierajaca-mezczyzne-ezer-kenegdo/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *