Piołun dla zdrowia i urody

REKLAMA

Bylica piołun – zwana też pańskim zielem, psią rutą, wermutem czy absyntem – to niepozorne ziele wykazujące liczne właściwości zdrowotne. Jest polecane przede wszystkim przy problemach trawiennych, dolegliwościach kobiecych i w walce z pasożytami. Wykazuje działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, przeciwskurczowe i żółciopędne. Właściwości lecznicze piołunu są zasługą zawartych w nim substancji – garbników, olejków eterycznych, soli mineralnych czy flawonoidów. Na bazie wyciągu z piołunu produkuje się również absynt, czyli
wysokoprocentowy alkohol o intensywnie zielonym kolorze i gorzkim smaku, w którym lubowali się znani artyści, w tym Ernest Hemingway czy Vincent van Gogh. Okazało się, że piołun można wykorzystać także dla poprawienia urody, zwłaszcza kondycji włosów i skalpu. Ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i łagodzące piołunowe wcierki doskonale sprawdzają się przy pielęgnacji nadmiernie przetłuszczającej się skóry głowy. Kuracja reguluje pracę gruczołów łojowych i zapobiega nadprodukcji sebum, a zawarte w piołunie flawonoidy, polifenole i garbniki chronią mieszki włosowe przed wolnymi rodnikami.

Beata Demska

„Pielgrzym” [9 i 16 lipca 2023 R. XXXIV Nr 14 (877)], s. 34

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *