Uczulenie na słońce

REKLAMA

Są osoby, które wiosną, po pierwszej ekspozycji ciała na promienie słońca – gdy nie myślimy jeszcze o ochronie przeciwsłonecznej – wracają do domu z uczuciem silnego swędzenia. Ta
przykra dolegliwość dotyczy zwłaszcza dekoltu, przedramion czy stóp i boków ciała, rzadziej twarzy. Na skórze pojawiają się silnie swędzące zmiany: bąble, pęcherzyki, grudki lub łuszczące się blaszki. Zmiany utrzymują przez kilka godzin czy dni i samoistnie znikają, nie pozostawiając trwałych śladów. U osoby uczulonej reakcja alergiczna może wystąpić także w dni pochmurne, ponieważ promieniowanie UVA (które także ją wywołuje) dociera do powierzchni ziemi również w takie dni, przenika szyby samochodowe i okienne. Nie zidentyfikowano jeszcze alergenu odpowiedzialnego za tę reakcję. Być może jest to jakiś związek występujący naturalnie w skórze człowieka, który w pewnym momencie zostaje aktywowany przez światło. Jak leczyć uczulenie na słońce, zwane też czasem zatruciem słonecznym? Najważniejsza jest profilaktyka, czyli warto wiosną zakrywać skórę i smarować się filtrami. Niektórym pomaga dodatkowo tzw. hartowanie słońcem, polegające na stopniowym wydłużaniu czasu ekspozycji słonecznej.

Beata Demska

„Pielgrzym” [28 maja i 4 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 11 (874)], str. 34

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *