Widział straszne rzeczy – Jan Hlebowicz

Był jednym z pierwszych, którzy przekazali aliantom informacje o zagładzie Żydów w okupowanej przez Niemców Polsce. „Ludzkość nie powinna zapomnieć o tym, co to jest Holokaust” – mówił po latach.

Dokładnie 110 lat temu 24 czerwca 1914 roku przyszedł na świat Jan Kozielewski, znany później jako Karski – prawnik i dyplomata, ale przede wszystkim legendarny kurier z Warszawy, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego.

Zagłada jest faktem

Latem 1942 roku, pracując w Biurze Informacji i Propagandy ZWZ-AK, otrzymał misję poinformowania gen. Władysława Sikorskiego i aliantów o tym, co dzieje się w podbitej przez Niemców Polsce. Krótko przed rozpoczęciem podróży na polecenie Delegata Rządu na Kraj Cyryla Ratajskiego spotkał się z przedstawicielem Bundu Leonem Feinerem i delegatem syjonistów Menachemem Kirszenbaumem. „Jadę w oficjalnej misji. W jej ramach chcę przekazać wasz apel do świata. Zrobię to uczciwie. (…)

Jan Hlebowicz, publicysta, historyk, pracownik IPN Gdańsk

Więcej przeczytasz w 13. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [23-30 czerwca 2024 R. XXXV Nr 13 (902)], str. 30-31.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *